Açık ve kapalı alanlarda elektrik kaçak tespiti için iş ayakkabısı tasarımı ve prototip üretimi
Work shoes design and prototype production for electric leak detection in indoor and outdoor areas
  1. Tez No: 719827
  2. Yazar: SAVAŞ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖK, PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışma ortamlarında, İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa uyulması ve uygulanması son derece önem arz eder. Bu kapsamda, yapılacak her türlü çalışmalar ve iyileştirmeler iş kazalarının önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır. Dünyada, her geçen gün üretime olan talepler artmaktadır. Bu talepleri yerine getiren kahramanlar elbette çalışanlardır. Çalışanlar iş kazalarına karşı korunmalıdır. İş yerlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliğini sağlayacak kişisel koruyucu donanımların ve iş ekipmanlarının bulundurulması ve kullandırılması gereklidir. Bu tür iş ekipmanlarında, iş güvenliğini sağlayacak mühendislik uygulamaların yapılması ve geliştirilmesi gereklidir. Elektrik kaynaklı iş kazaları ağır yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, açık veya kapalı alanlarda bulunan alternatif gerilim (AC) yüklü kabloların varlığının ve/veya kaçak elektrik akımlarında (AC kaynaklı) çalışanı uyarmaktır. Prototip; sesli, görsel ve titreşimli olarak uyarı vermektedir. Çalışma ortamında olası alternatif gerilim ve kaçaklarında çalışanın sesli ve görsel ikaz alamaması durumunda ayakkabın üst iç kısmına yerleştirilen motor sayesinde titreşim sinyalleri çalışanın ayak üst kısmına iletir. Sisteme eklenen güneş paneli sayesinde, güneşli ortamlarda ek enerji ihtiyacı sağlanmaktadır. Sistemin ayakkabıdan ayrılabilir özelliği sayesinde, iş kıyafetlerinde ve el ile kontrollerde kullanılabilir. İş ayakkabısının bu özelliği geliştirilebilir olmasıdır.
Özet (Çeviri)
It is extremely important to comply and implement the Occupational Health and Safety law in working environments. In this context, all kinds of studies and improvements will ensure a significant reduction in occupational accidents. In the world, the demands for production are increasing day by day. The heroes who fulfill these demands are, of course, the workers. Employees should be protected against occupational accidents. In workplaces, it is necessary to have and use personal protective equipment and work equipment that will provide Occupational Health and Safety. In such work equipment, it is necessary to make and develop engineering applications that will ensure work safety. Work accidents caused by electricity can cause serious injuries and even death. The purpose of this study is to warn the employee of the presence of alternating voltage (AC) loaded cables and/or leakage electric currents (AC sourced) in open or closed areas. Prototype; It gives warning as audible, visual and vibrating. In the event that the employee cannot receive an audible and visual warning in possible alternating voltages and leakages in the working environment, the vibration signals are transmitted to the upper part of the employee's feet thanks to the motor placed in the upper inner part of the shoe. Thanks to the solar panel added to the system, additional energy needs are provided in sunny environments. Thanks to the detachable feature of the system from shoes, it can be used in work clothes and for manual controls. This feature of work shoes is that they can be developed.