Beden eğitimi öğretmen adaylarının 21. YY. öğrenen ve öğreten becerileri açısından incelenmesi
21ST century of physical education teacher candidatesinvestigation of learning and teaching skills
  1. Tez No: 719854
  2. Yazar: ERDOĞAN KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretenler kendi öğrenmelerine paralel biçimde öğretirler denencesini beden eğitimi öğretmen adaylarının 21. yy. öğrenen ve öğreten becerilerinin bazı demografik değişkenler açısından karşılaştırmaktır. Araştırma grubunu, Farklı üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 106 kız, 115 erkek olmak üzere toplam 221 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bilişsel, otonom, işbirliği ve esneklik, yenilikçilik becerileri için Orhon D' nin (2016) geliştirdiği 21. Yy öğrenen becerileri ölçeği kullanılmıştır. Yönetsel, teknopedagojik, onamacı, esnek öğretme, üretimsel becerileri için Orhon D' nin (2016) geliştirdiği 21. Yy öğreten becerileri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada genel olarak, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının 21. Yy öğrenen ve öğreten becerileri ve bunlar arasında bulunan ilişkilerle beraber konu başlıklarını içeren ilgili araştırmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma sonucunda, 21. yy. öğrenen becerileri kullanımının tüm alt boyutları 21. yy. öğreten becerileri kullanımını yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bir başka ifade ile bilişsel beceriler, otonom beceriler, iş birliği ve esneklik becerileri ve yenilikçilik becerileri kullanımlarından 21. yy. öğreten becerileri kullanımına anlamlı yollar tanımlanabilmektedir. Buna ek olarak 21. yy. öğrenen becerileri kullanımı alt boyutlarından otonom beceriler, iş birliği ve esneklik becerileri kullanımı öğretmen adaylarının bilişsel beceri kullanımını yordadığı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the hypothesis of teachers teach in parallel with their own learning between some people who are physical education teacher candidates in the 21st century learning and teaching skills, in terms of some demographic variables. The sample of this study consisted of 221 teacher candidates, 106 girls and 115 boys, studying at the Faculty of Sport Sciences of different universities. In the study, a personal information form was used to determine demographic variables.The 21st century learner skills scale developed by Orhon D (2016) was used for cognitive, autonomous, cooperation and flexibility, and innovation skills.The 21st century teacher skills scale developed by Orhon D (2016) was used for managerial, techno pedagogical, affirmative, flexible teaching, and productive skills. In this paper, information was given about the 21st century learner and teacher skills of physical education and sports teacher candidates, and the relationships between them, as well as the relevant researches including the subject headings. According to the result, all sub-dimensions of use of 21st century learner skills predicted the use of 21st century teacher skills. In other words, by using cognitive, autonomous, cooperation and flexibility, and innovation skills, meaningful ways can be identified to use 21st century teacher skills. In addition to this, results shows that using the autonomous, cooperation and flexibility skills which are sub-dimensions of using 21st century learner skills, predicted the use of cognitive skills for candidate teachers.