Importance of supplier selection in construction projects: Case of Turkey
İnşaat projelerinde tedarikçi seçiminin önemi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 719891
  2. Yazar: DAVUT AYDIN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda hızlı bir büyüme gösteren inşaat sektörü, diğer sektörler gibi küreselleşmenin etkisi altına girmiştir. Küreselleşme ile sınırların kalkması ve artan rekabet, yüklenicilerin büyük kapsamlı işleri çok küçük maliyet farklılıkları sebebiyle kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle proje aşamasında yürütülen maliyet analizi çalışmalarının önemi günden güne artmaktadır. Proje maliyeti, bütün sektörler için son derece önemlidir. Ancak inşaat sektörü için söz konusu maliyetlerin büyüklüğü sebebiyle maliyet tahmin ve analiz çalışmaları kritik derecede önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Türk inşaat sektörü için tedarikçi seçiminin proje maliyetine etkisi incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında detaylı bir literatür taraması sunulmuş, tedarik zinciri ve inşaat projeleri ile ilgili kavramlara dair ayrıntılı bilgi verilmiş ve çeşitli analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türk inşaat sektöründe gerçekleştirilen projelerin tedarikçi seçiminde hangi kriterlerin önemli olduğunu belirlemektir. Çalışma kapsamında inşaat sektöründeki profesyonellerle bir anket yapılmıştır. Sonuçların analizi tedarikçi seçiminde en önemli faktörleri ortaya koymakta ve bu konu ile ilgili olanlara faydalı olacağı düşünülmektedir..
Özet (Çeviri)
The construction industry, which has grown rapidly in recent years, has been under the influence of globalization like other sectors. With globalization, the removal of borders and increasing competition cause contractors to lose large-scale jobs due to very small cost differences. For this reason, the importance of cost studies carried out during the project phase is increasing day by day. This is a fact that project cost is extremely important for all sectors. However, cost estimation and analysis studies have critical importance for the construction industry due to the high costs in question. In this study, the effect of supplier selection on project cost is analyzed for Turkish construction sector. The aim of this study is to determine which criteria are important in the supplier selection of the projects realized in the Turkish construction sector. Within the scope of the study, a questionnaire was carried out with professionals in construction. The analysis of the results reveals the most important factors in supplier selection and it is thought that it will be beneficial to those related to this issue.