Restorative justice: In pursuit of social justice
Sosyal adalet peşinde: Onarıcı adalet
- Tez No: 719926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ SİLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nde 1,8 milyon hapsedilmiş insan vardı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin dünyadaki en yüksek mahkum oranına sahip olduğu anlamına gelir. Bu bir sivil haklar sorunudur. Bu sorunun sebebi kötü niyetli, suçlu bireyler değildir. Tezimin ilk bölümünde bahsi geçen yüksek tutukluluk oranlarının nedenlerini açıklayacağım ve bu kişilerin özellikle de beyaz olmayan insanların son derece adaletsiz bir süreç sonucunda hapsedildikleri iddia edeceğim. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yüksek hapsetme oranlarının arkasındaki nedenleri anlamak, bu oranları düşürmenin yollarını bulmak açısından önemlidir. Tezin ikinci bölümünde, bu oranları düşürmenin olası yollarından biri olan onarıcı adalet programlarını tanımlayacağım, diğer önemli yapısal değişiklikler hayata geçirilmedikçe onarıcı adalet programlarının başarısız olacağını iddia edeceğim ve onarıcı adalet programlarının yalnızca hayata geçirilmesi gereken diğer yapısal değişikliklerle birlikte uygulandığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mağdurlar, suçlular ve topluluklar için faydalı olacağını iddia edeceğim. Tezimin son bölümünde, beyaz olmayan yoksul insanları hapsetmenin Amerika Birleşik Devletleri'nin neoliberal hükümetleri için iki önemli işlevi olduğunu iddia edeceğim: sahip oldukları siyasi gücü meşrulaştırmak ve modern, akışkan toplumlarda yer bulamayan insanları hapsederek bu insanları toplumun dışına çıkartmak. Bu bağlamda neoliberalizm ve yüksek hapsedilme oranları arasındaki ilişkiyi anlamadan hapsedilme oranlarını düşürmek için gereken yapısal değişikliklerin hayata geçirilemeyeceğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
In 2020, there were 1.8 million incarcerated people in the United States. This means that the United States has the highest prisoner rate in the world. This is a civil rights issue. Wicked individuals with ill intentions are not responsible for this phenomenon. In the first part of my thesis, the reasons behind the mentioned high incarceration rates will be explained, and it will be argued that these people, especially people of color, are being imprisoned as a result of a highly unjust process. To understand the reasons behind the high incarceration rates in the United States is important to find ways of lowering these rates. In the second part of the thesis, restorative justice programs, which is one possible way of lowering these rates, will be defined, it will be argued that restorative justice programs will fail unless other significant structural changes take place and that restorative justice programs can be beneficial to victims, offenders, and communities only if it is applied together with other structural changes in the case of United States. In the last part of my thesis, it will be argued that imprisoning poor people of color plays two important functions, for the neoliberal governments of the United States, legitimizing their political power and relocating those poor people, who do not have a place in modern, liquid societies, to outside of the society and that important structural changes cannot be applied without understanding this relationship between neoliberalism and current high incarceration rates.