Hepatit B virüs modelinin Atangana-Baleanu kesirli türev operatörü ile analizi
Analysis of hepatitis B virus model with Atangana-Baleanu fractional operator
- Tez No: 719937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde Hepatit B virüs modeli (Ullah ve dig., 2019) Atangana-Baleanu kesirli türevine (Atangana ve Baleanu, 2016) uygulanarak genişletilmiş modelin çözümü incelenmiştir. Sonrasında Atangana-Baleanu kesirli türev operatörüne (Atangana ve Baleanu, 2016) uygulanan bu modelin varlık çözümü yapılmıştır. Varlık çözümü gerçekleştirildikten sonra teklik çözümlerinin hangi durumlarda sağlandığı Picard'ın teklik teoremleri yardımıyla incelenmiştir. Teorik çözümler tamamladıktan sonra Atangana ve Owolabi (Atangana ve Owolabi, 2018) tarafından Caputo ve Atangana-Baleanu operatörleri için üretilmiş olan nümerik çözümler modele uygulanmıştır. Sayısal çözümler yapılmış ve bu çözümler simülasyonlarla gösterilip, karşılaştırılarak sonuçlar yazılmış ve çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solution of the extended model was investigated by applying the hepatitis B virus model (Ullah ve dig., 2019) to the Atangana-Baleanu fractional derivative (Atangana ve Baleanu, 2016). Afterwards, the entity solution of this model applied to the Atangana-Baleanu fractional derivative operator is done. After the existence solution is realized, the situations in which uniqueness solutions are provided are examined with the help of Picard's uniqueness theorems. After completing the theoretical solutions, numerical solutions produced by Atangana and Owolabi (Atangana ve Owolabi, 2018) for Caputo and Atangana-Baleanu operators were applied to the model. Numerical solutions were made and the results were written and finalized by showing and comparing them with simulations.