Tetradentat iminofenolat ligandları içeren oksidorenyum (V) kompleksleri ile katalizlenen sülfoksidasyon reaksiyonları
Sulfoxidation reactions catalysed by oxidorenium (V) complexes bearing tetradentate iminophenolate ligands
  1. Tez No: 719950
  2. Yazar: HİLAL İL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sülfürlerin seçici oksidasyonu, kimya endüstrisinde, tıbbi kimyada ve biyolojide kullanılan sentetik ara ürünler olan sülfoksitleri elde etmek için en basit ve yaygın yöntemler arasındadır. Sunulan tezde, farklı o-fenilendiamin omurgasına ve yan fenolat kollarına sahip salofen ligandlarını taşıyan altı oksidorhenyum bileşiği, [ReOClL1-6] (L = Salofen tipi ligand), hazırlanmış ve yapıları FTIR, 1H, 13C, NMR ve MALDI TOF MS gibi çeşitli tekniklerle doğrulanmıştır.Sentezlenen komplekslerin katalitik potansiyelleri, metil fenil sülfür, metil(p-toluil)sülfür, difenil sülfür ve dibenzotiyofen gibi çeşitli kükürt bileşiklerinin oksidasyonu için test edilmiştir. Ayrıca, salofen ligandlarının diamin omurgasındaki ve fenolat kısımlarındaki sübstitüentlerin katalitik aktivite üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Tüm katalizörlerin sübstitüe sülfürleri ılımlı koşullar altında hızlı ve seçici bir şekilde sülfoksitlere oksitleyebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The selective oxidation of sulfides is among the most straightforward and common methods to obtain the synthetic intermediates sulfoxides for application in chemical industry, medicinal chemistry and biology. In thepresent dissertation, six oxidorhenium compounds, i.e. [ReOClL1-6] (L = Salophen type ligand), bearing Salophen ligands which having different the o-phenylenediamine backbone and the flanking phenolate arms have been prepared andconfirmed their structures by various techniques such as FTIR, 1H, 13C, NMR and MALDI TOF MS. Catalytic potentials of these complexes have been tested for the oxidation of various sülfür compounds namely methyl phenyl sulfide, methyl(p-toluyl)sulfide, diphenyl sulfide, and dibenzothiophene. Furtermore, the influence of the substituents in the diamine backbone and phenolate moieties of the salophen ligands on the catalytic activity was also investigated. It has been shown that all catalysts are able to rapidly and selectively oxidize substituted sulfides to sulfoxides under mild conditions.