Davranışsal kamu politikalarında dürtme: Covid-19 aşısı yaptırma kararı üzerine Kırklareli ilinde bir araştırma
Nudge in behavioral public policies: A research in Kırklareli on the decision to have the Covid-19 vaccine
- Tez No: 719951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİME KAMİLÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Banking, Economics, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Davranışsal iktisat içinde gelişen dürtme teorisinin hükümetler tarafından kamu politikalarında kullanımı giderek artmaktadır. Dürtme politikaları kolay uygulanabilir, düşük maliyetli ve yüksek etkileri nedeniyle ödül ve ceza gibi klasik politika yöntemleri yanında, finans, eğitim, çevre, enerji, sosyal güvenlik ve sağlık gibi pek çok alanda oldukça yaygınlaşmıştır. Dürtme teorisinin arkasında yatan fikir, insanları zorlamadan, cezalandırmadan birey ve toplum için iyi ve doğru olanı yapmaya teşvik etmektir. Kamu politikalarındaki dürtme uygulamaları insanları kendi iyilikleri için yönlendirmeye çalışır. Dürtme uygulamalarında, varsayılan seçenek tasarımı, sosyal normlardan faydalanma, hatırlatma mesajları, çerçeveleme, basitleştirme gibi davranışsal iktisat araçlarından faydalanılmaktadır. Bu tez kapsamında dürtme araçlarının kamu politikalarında uygulamaları konusu incelenmiş ve insanların Covid-19 aşısı yaptırma kararı vermelerinde dürtme teorisi ve araçlarının etkisini tespit etmek için Kırklareli ilinde bir araştırma yapılmıştır. Uygulanan anket sonucunda dürtme araçlarından basitleştirme/kolaylaştırma, toplumsal faydanın öne çıkarılması ve hatırlatma mesajlarının aşı yaptırmaya karar vermekte etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of nudge theory, which has developed in behavioral economics, by governments in public policies is increasing. Nudge policies have become widespread in many areas such as finance, education, environment, energy, social security and health, as well as classical policy methods such as reward and punishment, due to their easy implementation, low cost and high effects. The idea behind the nudge theory is to encourage people to do what is good and right for the individual and society without coercion or punishment. Nudging practices in public policy try to influence people for their own good. In nudge applications, behavioral economics tools such as default option design, benefiting from social norms, reminder messages, framing, and simplification are used. Within the scope of this thesis, the application of nudge tools in public policies was examined and a study was conducted in Kırklareli to determine the effect of nudging theory and its tools on people's decision to have the Covid-19 vaccine. As a result of the applied questionnaire, it was seen that simplification/facilitation, highlighting of social benefit and reminder messages from nudge tools were effective in deciding to get vaccinated.