Kamu politikalarında davranışsal iktisat yaklaşımı: Gaziantep örneği
Behavioral economics approach in public policies: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 772958
  2. Yazar: PERİHAN TABUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde seçeneklerin artması ve ekonomik belirsizliklerle birlikte bireylerin karar verme süreçlerinin daha karmaşık hale gelmesi rasyonellikten uzak kararlar verilmesine neden olmaktadır. Geleneksel iktisat düşüncesinde kabul gören tam rasyonellik kavramı ise günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Bireylerin rasyonellikten uzak karar vermesinde sadece seçeneklerin çok ve karmaşık olması değil, zihinsel, sosyal ve psikolojik olarak birçok faktörün etkisi mevcuttur. Uygulanacak olan kamu politikalarında bireylerle iş birliği içinde ve davranışlarını doğru şekilde analiz ederek politikalar tasarlanması gerekmektedir. Parasal teşvikler ve kısıtlayıcı önlemler kullanılarak uygulanan kamu politikası araçları bireylerin davranışlarında kısa süreli etkilere sebep olmakta ve bireyler belirli bir süre sonra alışık oldukları davranışlara geri dönmektedir. Bu sebeple, ekonomi, eğitim, çevre ve enerjiye kadar hayatın her alanında kendisine yer bulan davranışsal içgörüler kullanılarak uygulanan politikalar daha uzun vadeli çözüm önerileri sunmaktadır. Bu çalışmada, Gaziantep ilinde yaşayan bireylerin davranışsal kamu politikalarına yönelik davranışlarını incelemek için 539 adet katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen veriler, non paremetrik testlerden, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve bağımlı değişkenlerin birbirleri ile arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman'ın Sıralama Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bireylerin rasyonellikten uzak seçimlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Dürtme yöntemleri kullanılarak bireylerin lehine olacak şekilde özgürlüklerine müdahale etmeden tasarlanacak olan davranışsal kamu politikalarının hem bireylere hem de uzun vadede ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in options and economic uncertainties, the decision-making processes of individuals become more complex, leading to decisions that are far from rationality. The concept of full rationality, which is accepted in traditional economic thought, has lost its validity today. Not only that there are many and complex options, but also many factors, mentally, socially and psychologically, have an effect on the decision making of individuals far from rationality. In the public policies to be implemented, it is necessary to design policies in cooperation with individuals and by analyzing their behaviors correctly. Public policy tools implemented by using monetary incentives and restrictive measures cause short-term effects on the behavior of individuals, and individuals return to the behaviors they are accustomed to after a certain period of time. For this reason, policies implemented using behavioral insights that find a place in all areas of life, from economy, education, environment and energy, offer longer-term solutions. In this study, 539 participants were reached to examine the behaviors of individuals living in Gaziantep province towards behavioral public policies. The obtained data were used from non-parametric tests, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, and Spearman's Rank Correlation Coefficient to determine the relationship between dependent variables. According to the results obtained, it has been determined that individuals make choices that are far from rationality. Suggestions have been made that behavioral public policies, which will be designed in favor of individuals without interfering with their freedom by using nudge methods, will contribute to both individuals and economic growth in the long run.