Partikül otojen dentinin yönlendirilmiş kemik rejenerasyonundaki etkisinin histomorfometrik ve histolojik analizinin in vivo olarak değerlendirilmesi: Deneysel çalışma
In vivo evaluation of histomorphometric and histological analysis of the effect of particle autogenous dentin on guided bone regeneration: Experimental study
- Tez No: 720010
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dentin greft; osteoindüktif ve osteokondüktif özelliklere sahiptir ve otojen grefte alternatif olarak gösterilmektedir. Bu çalışma, otojen mineralize dentin greftinin (OMDG) tek başına veya ksenogreft ile etkinliğini değerlendirmekte ve intraosseöz kemik defektlerinin tedavisinde kullanılan çeşitli greft materyalleriyle karşılaştırmaktadır. Altı koyunun (2-3 yaş) üçüncü insiziv dişleri çekildi ve OMDG elde edildi. Bu altı koyunun sağ ve sol tibia kemiklerine altışar adet defekt hazırlandı. Defektlerin biri boş (grup K) bırakılarak, diğerlerine; otojen greft (grup O), dentin grefti (grup D), ksenogreft (grup X), otojen + ksenograft (grup O + X) ve dentin + ksenograft (grup D + X) materyalleri yerleştirildi. Ameliyat sonrası 3. ve 6. haftalarda her gruptan üçer koyun sakrifiye edilerek, histolojik ve histomorfometrik incelemeler yapıldı. Bulgulara bakacak olursak; D ve D + X grupları 3. ve 6. haftalarda diğer gruplara benzer histolojik özellikler gösterdi. D ile D+X grupları (p = 1.0) ve diğer gruplar arasında her iki zaman aralığında (p > 0.05) yeni kemik oluşumunun tedavileri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Bu çalışmada O, D, X, O+X ve D+X grupları arasında gözlemlenen benzer sonuçlar, OMDG'nin intraosseöz kemik defektlerinin tedavisinde başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Dentin greftlerinin etkinliğini farklı endikasyonlarda değerlendirebilmek için daha fazla deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Dentin grafts have osteoinductive and osteoconductive properties and are considered as an alternative to autogenous graft. This study evaluates the efficacy of autogenous mineralized dentin graft (AMDG) alone or with xenograft and compares it with those of various graft materials used in the treatment of intraosseous bone defects. The third incisor teeth of six sheep (2–3 years old) were extracted and AMDG was obtained. Six defects were prepared on each tibia of these six sheep: empty defect (group E); autogenous graft (group A), dentin graft (group D), xenograft (group X), autogenous + xenograft (group A + X) and dentin + xenograft (group D + X). Three sheep in each group were sacrificed in the post-operative 3rd and 6th week and the histologic analyses were performed. Results: The D and D + X groups showed histological features similar to the other groups in the 3rd and 6th weeks. No statistically significant difference was found regarding the rates of new bone formation between the D and D+Xgroups (p = 1.0) and the other groups at both time intervals (p > 0.05). Similar results observed in this study between groups A, D, X, A + X and D + X demonstrate that AMDG can be successfully used in the treatment of intraosseous bone defects. Further experimental and clinical studies are needed to be able to evaluate the effectiveness of dentin grafts in different types of indications.