İlaç üreticisinin hukuki sorumluluğu
Legal liability of the medicine producer
- Tez No: 720044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN HÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Hukuk, Pharmacy and Pharmacology, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İlaçlar, hayatımızda önemli bir yer tutar ve genellikle günümüzde tedavi için başvurulan ilk yoldur. Bunun sebebi ise sanayi devrimiyle birlikte ilaç üretiminde de seri üretime geçilmesidir. İlaçlarda seri üretim birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan biri de hatalı üretilen ilacın birçok kullanıcıya ulaşmasıdır. Hatalı olarak piyasaya sürülen ilaç birçok kişiye ulaşarak zarar verebilir. Bu sebeple ilacın, kendisinden beklenen haklı güvenliği sağlaması gerekir. Eğer ki hatalı ilaç, kullanıcının yaralanmasına veya ölümüne yahut malvarlığında bir zarara sebebiyet vermişse ilaç üreticisi bu zararı tazmin etmelidir. Her ne kadar ülkemizde direkt olarak bir ilaç kanunu mevcut olmasa da ilaç üreticisinin hukuki sorumluluğu kavramı genel olarak üreticinin sorumluluğu kapsamında değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme de 12.03.2021 tarihinde yürürlüğe giren 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu (ÜGTDK) kapsamında yapılmıştır. Bunun yanında Türk Borçlar Kanunu'na, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna ve ilgili yönetmeliklerle birlikte uluslararası kaynaklara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medicines have an important place in our lives and are usually the first way of treatment nowadays. The reason for this is that with the industrial revolution, mass production was started in the production of pharmaceuticals. Mass production in pharmaceuticals has also brought some problems. One of these problems is that a faultly produced medicine reaches many users. Launching the faultly medicine can also harm many people. For this reason, the medicine must provide the justified safety expected from it. If the faultly medicine has caused injury or death to the user or damage to his property, the medicine producer must compensate for this damage. Although there is no direct medicated law in our country, the concept of legal liability of the medicine producer has been generally evaluated within the scope of the producer's responsibility. While making this evaluation, the legal responsibility of the pharmaceutical producer is explained by referring to The Law No.7223 on Product Safety and Technical Regulations Law (ÜGTDK), which entered into force on 12.03.2021. In addition, Turkish Code of Obligations, Consumer Protection Law and related regulations and international sources are mentioned.