Effects of mindfulness on work motivation
Bilinçli farkındalığın iş motivasyonuna etkisi
- Tez No: 720045
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, bilinçli farkındalık (Mindfulness) ile iş motivasyonu arasındaki ilişkiyi ve bilinçli farkındalığın iş motivasyonu üzerindeki yordayıcı etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın tasarımında nicel araştırma yöntemi kullanışmıştır. Örneklem, Türkiye'de herhangi bir kurumda aktif çalışan 306 bireyden oluşmaktadır. Araştırmaya 140 kadın (yüzde 45.8) ve 166 erkek (yüzde 54.2) birey gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, Güncellenmiş Bilişsel ve Duyuşsal Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Bilişsel ve duyuşsal bilinçli farkındalığın iş motivasyonu ile ilişkisine ve bilişsel ve duyuşsal bilinçli farkındalığın iş motivasyonuna etkisine karar vermek için karşılaştırmalı analiz, korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bilişsel ve duyuşsal bilinçli farkındalık ile iş motivasyonu arasında pozitif yönede anlamlı bir ilişki bulunmuş; bilişsel ve duyuşsal bilinçli farkındalığın iş motivasyonunu yordayıcı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between mindfulness and work motivation and the effects of mindfulness on work motivation. A quantitative research methodology was used as the research design. The sample includes 306 individuals who were working in an institution in Turkey. 140 female (45.8 percent) and 166 male (54.2 percent) volunteered to participate in the study. Data were gathered using Demographic Information Form, Cognitive and Affective Mindfulness Scale-Revised, and Multidimensional Work Motivation Scale. Comparative analysis, correlational analysis, and simple linear regression analysis were used to determine the relationship between variables and effects of mindfulness on work motivation. As a result of the analysis, cognitive and affective mindfulness and work motivation have a significant positive correlational relationship. According to regression analysis, mindfulness level was found as a predictor of work motivation level.