Conceptualizing a contemporary music performance with meditative musical features through influences of Shakuhachi music (Honkyoku) and Sufi music
Meditatif etkileri olan çağdaş bir müzik performansının Şakuhaçi müziği (Honkyoku) ve Sufi müziği etkileri ile kavramsallaştırılması
- Tez No: 642854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ALTINBÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez Zen Budizmi ve Sufi öğretilerden alınan fikirler üzerine oluşturulmuş çağdaş ve meditatif bir müzik performansı oluşturmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde meditasyonun ne olduğu, müziğin meditasyon pratiğine nasıl eşlik edebildiği ve bunun etkilerini artırabildiği, bu amaçla kullanılan müziğin ne tarz unsurlar içermesi veya içermemesi gerektiği, müzik ile gerçekleştirilen meditasyon pratiği sonucu uygulamacıda ne tarz değişiklikler gözlemlendiği ve bunların hangi sebeplerden kaynaklandığına değinilmiştir. İkinci bölümde meditasyon pratiğinin en fazla uygulandığı dini inançlardan biri olan Zen Budizmi'ne ve tezin konusu olan Şakuhaçi enstrümanının özelliklerine odaklanılmıştır. Birinci bölümde bahsedilen meditatif pratiklerin bu inançta ne şekillerde uygulandığı ve sanatta ne gibi yansımaları olduğu açıklanmıştır. Şakuhaçi enstrümanının fiziksel, ruhani, felsefi, tarihsel ve estetik özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümün odak noktası Sufizm ve Sema seremonisidir. Sufizmin fikirsel özellikleri ve tarihsel süreci özet olarak teze dahil edilmiştir. Sema seremonisinin yapısal, müzikal ve işlevsel özellikleri kendi içinde bağlantılar kurularak açıklanmış, bir Sema seremonisi örneği müzikal olarak analiz edilmiştir. İkinci bölümdeki Honkyoku müziği ile benzerlikleri ve farklılıklarına değinilmiştir. Dördüncü bölümde ilk üç bölümde bahsi geçen ve tezin sunduğu performans pratiğinde uygulanacak olan unsurlara bazı çağdaş müzik bestecilerinin eserlerinde ne gibi şekillerde yer verdiği incelenmiş, sonrasında tezin sunduğu müzikal performans pratiği detayları ve örnekleri ile teze dahil edilmiştir. İncelenen eserler John Cage tarafından bestelenmiş Ryoan-ji, Catherine Christer Hennix tarafından bestelenmiş Blues Alif Lam Mim in the Modes of Rag Infinity/Rag Cosmosis, ve Rolf Hind tarafından bestelenmiş Lost in Thought olmuştur. Çağdaş bestecilere ait bazı eser örnekleri bu şekilde incelendikten sonra tezin yarattığı performans pratiği ile ne gibi benzerlikler ve farklılıklar gösterdikleri ele alınmış ve bu bilgiler ışığında tasarlanan performansın açıklanması başlatılmıştır. Oturma düzeni ve performans salonuna alınış gibi pratik unsurlar, pratiğin farklı bölümleri ve melodik kısıtlamalar gibi müzikal unsurlar ve performansın ne şekilde gerçekleştirilerek istenilen meditatif etkileri yaratabileceği gibi fonksiyonal unsurlar açıklanmıştır. İlk üç bölümde değinilen mistik müzikal türler ve meditatif müzikal özellikler şeması, tezin sunduğu performans pratiği de dahil edilecek şekilde genişletilmiş ve kapsamlı olarak bütün müzikal/ekstra-müzikal unsurlar listelenmiştir. Performans belli başlı sınırlandırmalar kapsamında Ableton gibi digital audio workstationlar (DAW) kullanılarak gerekli birikime sahip besteciler tarafından uygulanılabilecek bir form halinde sunulmuştur. Bu unsurlar bir kılavuz olarak alınarak bir performans örneği oluşturulmuş ve buna ait müzikal analizler dördüncü bölüme dahil edilmiştir. Bu şekilde ilk üç bölümde bahsi geçen unsurların müzikal olarak nasıl tekrar yaratıldığı gözlemlenebilir hale getirilmiştir. Sonuç bölümünde tezin sorduğu soruların ne şekilde cevaplandığı ve nasıl gerçekleştirildiği bir kez daha anlatılmış, tezin ileriki çalışmalarda hangi alanları kapsayarak genişletilebileceği açıklanmıştır. Böyle bir performansın icracı ve dinleyiciler üzerinde doğru uygulama ve hazırlıklar ile beklenilen etkileri gösterilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance area is quiet and empty except for the cushions that surround a central point in a circular fashion, the speakers that point outwards in 4 directions from the center, and the musical equipment connected to the speakers. The audience members have left their electronic devices at the entrance, and fill the area one by one, greeting each other and taking their places on the cushions. They are wearing comfortable clothing and adhere to the air of calmness. The performer steps into the central area, bows to the audience, and everyone remains quiet for several minutes. After the silence, the performer starts an improvisation on their designated instrument. The improvisation is not aimed to be musically meaningful or to have a representative function. It is solely an expressive process. This is followed by the introduction of simple and repetitive rhythmic motifs. The musical texture thickens through additional elements of sound as the performance progresses. The audience meditates as the performance carries on. They accompany the rhythm via movement or breathing. The performance rises and falls in emotional drive, texture, and dynamics, and it ends as subtly as it started. In the end, everybody including the performer has been through several mind states and they leave the performance more peaceful than they have arrived. This is a very brief summary of the musical performance practice this thesis wishes to establish. It is a contemporary meditative musical performance which is going to be built upon ideas derived from Zen Buddhist and Sufist teachings and practices. Breathing is an important part of this practice, as it is come across in nearly all meditative traditions, be they musical or not. The Shakuhachi is the main instrument of inspiration, with its spiritual associations and body of Zen Buddhist philosophy behind it. The Shakuhachi performer practices suizen, or blowing Zen, by letting the breath emanate from their body and into the instrument, creating a sound that serves as the object of focus for the performer's meditation. The spiritual aspect aside, by focusing entirely on a sound, and the process of creating that sound, leaving every other concern or motivation behind, the performer is able to actively meditate using the object of the instrument, and the sound as a point of focus, benefitting from the physiological effects of meditation. In the Sufi tradition, a similar state is achieved by performing the ceremony of Sama. The dancers, music performers and the audience all take part in the state of religious meditation by adhering to certain musical forms and forms of movement. Breathing is an important element of the Sufi tradition as well. The tradition of Zikr requires a participant to engage in rhythmic breathing and recitation of several phrases, these being meditative practices in themselves. By its intense nature, it can also induce elements of ecstasy or euphoria. The Sama is structured in a way to carry the participants through the aforementioned rise and fall of mental excitement. It incorporates strong rhythmic and melodic gestures into this structure and creates a state of meditative ecstasy in its participants. By examining these practices from a non-religious and non-ideological standpoint, the thesis attempts to describe their respective traditions, and what makes them have these effects on the participants, and include them into the performance that is aimed to be conceptualized through this thesis. The scientific basis will be based on previous research done on the effects of different kinds of meditative states on the brain, the neurological differences between these states, and how these can be induced or enhanced through music. In the first chapter, the concepts of meditation and mindfulness are explained, their effects are analysed, music that can induce or enhance a state of meditation is defined and observations are made regarding the physiological effects of music accompanied by meditation. These are tied to the two religious musical traditions of Honkyoku in Zen Buddhism, and Sama in Sufism, each being explained in their respective chapters, being the second and third one, and a table is made describing the musical and extra-musical features that allow these traditions to induce or enhance the meditative effects on the participants. The aforementioned table is expanded in the fourth chapter after analysing some contemporary musical pieces that have been found to make use of the elements described in the previous chapters in one way or another. These works are Ryoan-ji by John Cage, Blues Alif Lam Mim in the Modes of Rag Infinity/Rag Cosmosis by Catherine Christer Hennix, and Lost in Thought by Rolf Hind. Each work has been chosen due to their appropriation of separate elements mentioned in the thesis and examined in their specific utilisation of said elements. Then the performance practice that is wished to be created by the thesis is described in detail, information being given on the musical and extra-musical features of the performance, and the last chapter concludes by mentioning further possibilities of the spectrum of the research that the thesis entails, and by again compiling and answering the questions asked by the thesis. In the end, a performance template is created that will allow any composer with sufficient technical knowledge to create their own performance according to the thesis' guidelines.