Teakwondo sporunun beyin üzerine etkisinin difüzyon MR tekniği ile belirlenmesi
Determination of the effect of taekwondo sport on brain development by diffusion MR imaging technique
- Tez No: 720080
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; sedanter bireyler ile amatör ve elit taekwondo sporcuları arasında, beynin morfolojik yapısındaki değişiklikleri incelemek ve aralarındaki farkları ortaya koymaktır. Araştırmada 15'er kişilik gruplardan oluşan 18-31 yaş sedanter bireyler ile en az 3 yıl taekwondo sporu yapmış olan 20-34 yaş amatör sporcular ve 20-26 yaş olmak üzere arası milli sporcu ünvanını almış olan elit taekwondo sporcuları olmak üzere 3 gruptan oluşan sporcuların Manyetik Rezonans Görüntüleri (MRG) alındı. Çalışmamızda bir bulut tabanlı yazılım olan MriCloud ile ROIEditor programı kullanılarak toplam beyin hacmi (TBH), substantia gricea (SG) ve substantia alba (SA) hacimleri elde edildi. Bununla birlikte beyin parselasyon işlemi yapıldı ve lobus frontalis (LF), gyrus precentralis (GPr), tr.corticcospinalis (TrC), nuclei basales (NB), gyrus postcentralis (GPo), thalamus (Th), corpus amygdaloideum (Amyg), hippocampus (Hippo) ve corpus callosum (CC) hacimleri ve bu hacimlerin toplam beyin hacimlerine oranları elde edildi. Sonuçlarımıza göre; amatör ve elit sporcu grubunda sedanter bireylere göre daha yüksek SG ve TBH bulunduğu belirlendi. Ayrıca SG ve SA hacminin TBH'ye oranına bakıldığında amatör sporcularda sedanter bireylere göre anlamlı farklılıklar olduğu belirlendi. Bununla birlikte her iki sporcu grubunda sedanter bireylere göre LF hacmi ile elit taekwondo sporcularının sedanter bireylere göre sağ GPo hacminin daha yüksek olduğu tespit edildi. Beyin bölümleri hacminin TBH'ye oranına bakıldığında LF, sol TrC, sağ GPo'nun elit taekwondo sporcularında sedanter bireylere göre anlamlı fark bulunduğu, sol GPo'da ise her iki sporcu grup ile sedanter bireyler arasında fark olduğu tespit edildi. Çalışmamız, fiziksel egzersiz eğitiminin beyin gelişimine faydaları hakkında giderek artan bir literatüre katkı sağlayacaktır. Profesyonel ve amatör olarak yapılan teakwondo ve diğer spor branşlarında yapılacak olan beyin görüntüleme çalışmalarında yol gösterici olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes in the morphological structure of the brain between sedentary individuals and amateur and national taekwondo athletes and to reveal the differences between them. In the study, Magnetic Resonance Images (MRI) of 15-person groups, 18-31 years old sedentary individuals who were not involved in any sports branch, 20-34 years old amateur athletes who have been doing taekwondo for at least 3 years, and national taekwondo athletes 20-26 years old were taken. In our study, total brain volume (TBV), substantia gricea (SG) and substantia alba (SA) volumes were obtained using a cloud-based software MriCloud and ROIEditor software. In addition, brain parcellation was performed and lobus frontalis (LF), gyrus precentralis (GPr), tr.corticcospinalis (TrC), nuclei basales (NB), gyrus postcentralis (GPo), thalamus (Th), corpus amygdaloideum (Amyg), hippocampus (Hippo) and corpus callosum (CC) volumes and their ratios to total brain volumes were obtained. According to our results; We determined that both groups of athletes had higher grey matter (GM) and total brain volume (TBV) than sedentary individuals. In addition, when we look at the ratio of GM and white mater (WM) volume to TBV, we determined that there are significant differences in amateur athletes compared to sedentary individuals. In addition, in both groups of athletes, we found that the frontal lobe (FL) volume was higher than the sedentary individuals and the right postcentral gyrus (PoG) volume of the elite taekwondo athletes was higher than the sedentary individuals. When we look at the ratio of brain segment volume to TBV, we found that LF, corticospinal tract (CST), right PoG has a significant difference in elite taekwondo athletes compared to sedentary individualsand on left PoG, there is a difference between both groups of athletes and sedentary individuals. Our study contributes to a growing literature on the benefits of physical exercise training for brain development. It guides the brain imaging studies to be done in professional and amateur teakwondo and other sports branches.