Paletli araçlar için otomatik transmisyonun dinamik modeli, kavrama parametre adaptasyonu ve kontrolü
Dynamic model, clutch parameter adaptation, and control of automatic transmission for tracked vehicles
- Tez No: 720167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında; paletli askeri araçlarda kullanılan otomatik transmisyonların vites değiştirme fonksiyonlarını gerçekleştirecek elektronik kontrol ünitesi kontrol algoritmaları tasarlanmıştır. Bu algoritmaların, transmisyonun dinamik modeli ile desteklenmesi sayesinde planet dişli sistemindeki kavramalarda herhangi bir hız ve basınç sensörü olmadan kontrol için gerekli değişkenler hesaplanmıştır. Kavramaların aşınması durumunda, kavrama parametreleri, yalnızca transmisyon giriş ve çıkış hızı sensörlerinden gelen bilgileri kullanan bir adaptasyon algoritması aracılığıyla kestirilmiştir. Bir yenilik olarak, atalet fazında dinamometredeki kalibrasyon işlemlerini kısaltacak, dayanıklı ve hassas kontrole olanak sağlayacak, dinamikleri doğrusal olmayan transmisyon sisteminde kullanılabilen, genetik algoritma ile optimize edilmiş bir PID kontrol tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan dinamik model, uyarlama algoritması ve kontrolör, bir MATLAB/Simulink-Simscape güç aktarma sistemi simülasyon modeli üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic control unit control algorithms that will perform the gear shifting functions of automatic transmissions used in tracked military vehicles are designed. These algorithms include the dynamic model of the transmission. Thanks to the related model, the necessary variables for control were calculated without any speed and pressure sensors in the clutches in the planetary gear system. In case of inherent wear of the clutches, the clutch parameters are estimated by means of an adaptation algorithm that uses only the information from the transmission input and output speed sensors. As a novelty, a PID control design has been carried out, which will shorten the calibration processes in the dynamometer in the inertial phase, allow durable and precise control, and whose parameters can be used in the non-linear transmission system, optimized by genetic algorithm. The designed dynamic model, adaptation algorithm and controller are tested on a MATLAB/Simulink-Simscape power train simulation model.