Koroner arter by-pass geçiren hastalarda prognostik nutrisyonel indeks ile akut böbrek hasarı, hastanede yatış süresi ve ölüm arasındaki ilişki
The relationship between the prognostic nutritional index and acute renal damage, morbidity, and mortality in patients with coronary artery bypass
  1. Tez No: 720171
  2. Yazar: GÖKCE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu retrospektif çalışmada İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 1 Eylül 2018 ve 1 Eylül 2019 tarihleri arasında yatmış ve koroner arter hastalığı (KAH) nedeniyle koroner arter by-pass greft (KABG) operasyonu geçirmiş olan 2063 hastanın dosyası taranmış ve çalışmanın koşullarına uygun olan 132 hasta dosyası araştırma kapsamına alınmış ve değerlendirilmiştir. KABG uygulanan hastaların preoperatif olarak hesaplanan prognostik nutrisyonel indeks (PNİ) ile postoperatif dönemde geçirebilecekleri akut böbrek hasarı (ABH) ve mortalite arasında ilişki olup olmadığı belirlenmiştir. 111 erkek, 21 kadın olmak üzere toplam 132 hasta dosyasından elde edilen veriler çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 60,4±10,3 yıl olup; çalışmada yer alan erkek hastaların ortalama yaşı 59,3±10,2 yıl kadın hastaların ortalama yaşı 66±9,14 yıl olarak bulunmuştur. Hastaların ortalama yatış süresi 18,1±9,4 gün olarak bulunmuştur. Hastaların ortalama PNİ değeri 52±6,8 olarak saptanmıştır. Çalışmaya alınmış olan hastaların 34'ünün (%25,8) 48. saatte yapılan kontrolde ABH yaşadığı görülmüştür. PNİ değeri ile yatış süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı. Hasta popülasyonu, yaş gruplarına göre tabakalandırıldığında;
Özet (Çeviri)
The data of 2063 patients, who were hospitalized at Istanbul Health Sciences University Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between September 1, 2018 and September 1, 2019 and underwent coronary artery bypass graft (CABG) operation due to coronary artery disease (CAD) were analyzed in this retrospective study. All the files of patients were scanned and 132 files of patients that were suitable for the scope of the study were included and evaluated. It is aimed to determine whether there is a relationship between the prognostic nutritional index (PNI) calculated preoperatively and postoperative acute kidney injury (AKI) also the mortality in patients undergoing CABG. The data obtained from a total of 132 patient files, 111 men and 21 women, were evaluated within the scope of the study. The mean age of the patients included in the study was 60.4±10.3 years; The mean age of the male patients in the study was 59.3±10.2 years, and the mean age of the female patients was 66±9.14 years. The mean hospital stay of the patients was found to be 18.1±9.4 days. The mean PNI value of the patients was found to be 52±6.8. It was observed that 34 (25.8%) of the patients included in the study experienced AKI at the 48th-hour control. A statistically significant correlation between PNI value and duration of morbidity was not found. When the patient population is stratified by age groups; it was observed that there was no statistically significant correlation between PNI values and length of hospital stay in patients aged