Statik ve dinamik core antrenmanlarının kadın taekwondo sporcularının performans cevapları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of static and dynamic core trainings on the performance response of women taekwondo athletes
  1. Tez No: 720186
  2. Yazar: NURULLAH CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmada, 15-19 yaş grubu kadın taekwondoculara uygulanan 8 hafta süren core antrenmanın seçili motorik özelliklere ve performansa etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni Nevşehir ili, Gençlik ve Spor Kulübünde taekwondo branşı ile ilgilenen kadın sporculardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Nevşehir ili, Gençlik ve Spor Kulübünde taekwondo branşı ile ilgilenen kadın sporculardan oluşmaktadır. Çalışmadan önce belirlenen sporculara durarak uzun atlama, dikey sıçrama, tek ayak üç adım atlama, 5m sprint,10m sprint, 20m sprint, 10x5m shuttle run, otur-uzan eriş testi, Y-balance testi performans ölçümleri 2 uzman kişi tarafından alınmıştır. Alınan ön testlerden sonra 8 hafta süren core egzersiz programı planlı bir şekilde uygulatılmıştır. 8 hafta yapılan çalışmalar sonunda sporcuların son test ölçümleri (ön test protokollerine uygun) alınmıştır. Araştırmanın analizi SPSS 24 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma grubunu tanımlayıcı bilgiler için aritmetik ortalama ve standart sapma testleri ile ön-test ve son-test sonuçlarını karşılaştırmak için paired sample t-testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, the 8 basic trainings used today for women in the 15-19 age group can be developed for pre-trained motor-oriented performance. The universe of the research consists of female athletes who are interested in taekwondo branch in Nevşehir Youth and Sports Club. The sample of the research consists of female athletes who are interested in taekwondo branch in Nevşehir Youth and Sports Club. Before the research, performance measurements of the participants in the standing long jump, vertical jump, single-leg triple jump, 5m sprint, 10m sprint, 20m sprint, 10x5m shuttle run, sit and reach reach test, and y-balance test were taken by 2 experts. Afterwards, an 8-week core training program was implemented. After 8 weeks, the participants' post-test measurements (in accordance with the pre-test protocols) were taken. Analysis of the research was done using SPSS 24 statistical program. The arithmetic mean and standard deviation tests were used for descriptive information of the research group, and the paired sample t-test was used to compare the pre-test and post-test results. The significance level was determined as 0.05.