Alopesi areata ve skatrisyel alopesi hastalarının serum PPAR gama düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum PPAR gamma levels of alopecia areataand cicatricial alopecia patients
  1. Tez No: 720196
  2. Yazar: HEDİYE RANA ALPDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç Alopesi areata yama tarzı saç dökülmesiyle seyreden, kıl foliküllerini hedef alan T hücre aracılı inflamasyonun ön planda olduğu bir hastalıktır. Bu inflamasyon kıl döngüsünü bozarak alopesiye neden olur ancak folikül destruksiyonuna ve skarlaşmaya neden olmaz. Skatrisyel alopesi ise; lenfositik veya nötrofilik inflamasyon sonucunda kıl foliküllerin yerini fibroz dokuya ve hiyalinize kollajene bırakmasıyla oluşan kalıcı saç kaybının görüldüğü bir grup hastalıktır. Ciddi psikososyal etkileri olabilen her 2 grup hastalığın da patogenezleri halen net olarak anlaşılamamıştır ve bu konuda araştırmalar devam etmektedir. İnsan kıl foliküllerinde PPAR‐γ keratinositlerde eksprese edilir. Son yıllarda, PPAR‐γ modülatörlerinin kıl folikülü büyümesini, döngüsünü, epitelyal kök hücre homeostazı, mitokondriyal aktivite, keratin ekspresyonu ve protein üretimini, T hücrelerinin proliferasyonunu inhibisyonu, inflamatuar sitokinin üretiminin zayıflamasını etkilediğine dair kanıtlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada amaç kıl folikülü gelişiminde ve inflamatuar süreçte önemli rol oynayan PPAR-γ molekülünün; AA ve SA hastalarının serum düzeylerinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla AA ve SA hastalarında PPAR-γ serum düzeyleri ölçülerek sağlıklı kontrol grubuyla ve birbirleriyle karşılaştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza dermatoloji polikliniğine başvuran son 1 aydır sistemik tedavi almayan 41 alopesi areata hastası, 31 skatrisyel alopesi hastası ve 41 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcılara ait yaş, cinsiyet, boy, kilo kaydedildi. Hasta grubunun hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, aile öyküsü, daha önceki tedavileri sorgulandı. Katılımcıların serum PPAR gama düzeyleri ölçüldü. Bulgular Ortanca serum PPAR gama seviyeleri AA grubunda 1.10 ng/ml (0,62-1,89), SA grubunda 0.85 ng/mL (0,63-1,43), kontrol grubunda 0.62 ng/mL (0,54-0,74), olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim Alopecia areata is a disease that progresses with patchy hair loss and is dominated by T cell-mediated inflammation targeting hair follicles. This inflammation causes alopecia by disrupting the hair cycle, but does not cause follicle destruction and scarring. Cicatricial alopecia is a group of diseases in which permanent hair loss occurs when hair follicles are replaced by fibrous tissue and hyalinized collagen as a result of lymphocytic or neutrophilic inflammation. The pathogenesis of both groups of diseases, which can have serious psychosocial effects, is still not clearly understood and researchs on this subject continues. In human hair follicles, PPAR‐γ is expressed in keratinocytes. In recent years, evidence has emerged that PPAR‐γ modulators affect hair follicle growth, turnover, epithelial stem cell homeostasis, mitochondrial activity, keratin expression and protein production, inhibition of T cell proliferation, attenuation of inflammatory cytokinin production. The aim of this study is to determine the evaluation of serum levels of PPAR-γ molecule AA and SA patients, which plays an important role in hair follicle development and inflammatory process. For this purpose, it was planned to measure PPAR-γ serum levels in AA and SA patients and compare them with the healthy control group and with each other. Materials and Methods Our study included 41 alopecia areata patients, 31 cicatricial alopecia patients and 41 healthy volunteers who applied to the dermatology outpatient clinic and did not receive systemic treatment for the last 1 month. Age, gender, height and weight of the participants were recorded. Disease onset age, disease duration, family history, and previous treatments of the patient group were questioned. Serum PPAR gamma levels of the participants were measured. Results The median serum PPAR gamma levels were 1.10 ng/ml (0,62-1,89), in the AA group, 0.85 ng/ml (0,63-1,43) in the SA group, and 0.62 ng/ml (0,54-0,74), in the control group.