Farklı branşlarda görev yapan takım sporu hakemlerinin karar verme stillerinin incelenmesi
Examination of decision-making styles of TEAM sport referees working in different branches
- Tez No: 720205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BADE YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada farklı branşlarda (futbol, basketbol, voleybol) görev yapan takım sporu hakemlerinin karar verme stillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Samsun'da 2020-2021 sezonunda görev alan futbol, basketbol ve voleybol hakemleri oluşturmakta olup, örneklemini ise; 56 futbol, 58 basketbol, 54 voleybol hakemi ve toplamda 168 (116 Erkek, 52 Kadın) gönüllü hakem oluşturmaktadır. Demografik bilgiler; 10 soruluk ''Kişisel bilgi formu'' ile karar verme stillerini belirlemek için orijinali Mann. vd. (1998), tarafından geliştirilmiş olan, Deniz (2004) Türkçeye uyarlayarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan '' Melbourne Karar Verme Ölçeği ''kullanılarak belirlenmiştir. Veriler SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi. Gruplar arası İkili karşılaştırmalarda t- testi, ikiden fazla karşılaştırmalarda ANOVA testi uygulandı. Anlamlılık düzeyi (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the decision-making styles of team sports referees working in different branches (football, basketball, volleyball). The universe of the research is made up of football, basketball and volleyball referees who took part in the 2020-2021 season in Samsun and sampled; It consists of 56 football, 58 basketball, 54 volleyball referees and a total of 168 (116 Men, 52 Women) voluntary referees. Demographic information; To determine the decision-making styles with the 10-question“Personal information form”, the original is mann. Et al. (1998), developed by Deniz (2004) in Turkish, and validity and reliability studies were carried out using the“Melbourne Decision Making Scale”. The data were analyzed using the SPSS 22.0 statistical package program. T-test was applied in binary comparisons between groups and ANOVA test was applied in more than two comparisons. The level of signiability (p0.05).