The argument from consciousness: A critical examination
Bilinç argümanı: Eleştirel bir inceleme
- Tez No: 720212
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez Bilinç Argümanı'nı eleştirel olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bilinç Argümanı, bir tanrının var olduğu sonucuna ulaşmak için bilinci veri olarak kullanmaktadır. Buna göre, argümanın öncüllerinden biri ya bilincin bizatihi varlığına ya da zihinsel ve fiziksel durumlar arasındaki bağlantılara dayanır. Argümanın çeşitli filozoflar tarafından öne sürülen farklı türleri vardır. Argümanın bu farklı türleri tezde iki kısma ayrılmaktadır. Buna göre, bilincin doğalcı açıklamasını reddeden türler birinci tipte sınıflandırılırken, doğalcı bilinç açıklamasını kabul eden türler ise ikinci tipte sınıflandırılır. Argümanın ikinci tipteki türleri birinci tiptekilerden daha güçlü olsa da argümanın her iki tipinin de ciddi eksiklikleri vardır. Tezde bu eksiklikler göz önünde bulundurulduğunda Bilinç Argümanı'nın tanrının var olduğu inancı için yeteri kadar ikna edici bir gerekçe sunmadığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is devoted to critically examining the Argument from Consciousness. The Argument from Consciousness takes consciousness as its datum to arrive at the conclusion that there is a god. Accordingly, one of the premises of the argument draws either on the very existence of consciousness or the correlations between the mental and physical states. There are some different versions of the argument that have been proposed by different philosophers. These different versions of the argument are classified into two in the thesis. Accordingly, while the versions that deny a naturalist explanation of consciousness are classified into the first type, the versions that allow a naturalist explanation of consciousness are classified into the second type. Although the versions of the argument in the second type are stronger than the ones in the first type, both types of the argument have serious liabilities. Hence, in the thesis it is argued that the Argument from Consciousness is not a satisfactory justification for the belief that there exists a god.