The relationship between perceived human resource system strength and job engagement
Algılanan insan kaynakları sistem gücü ile iş tutkunluğu arasındaki ilişki
- Tez No: 720211
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan insan kaynakları yönetim sistem gücü ile iş tutkunluğu arasındaki ilişkiyi psikolojik güvenlik ve işte gelişim konseptlerinin aracı rolü üzerinden analiz etmektir. Ayrıca, işte gelişim ve iş tutkunluğu ilişkisinde algılanan örgüt desteğinin düzenleyici rolü de test edilmiştir. İstanbul'da üç ay boyunca farklı sektörlerden 545 beyaz yakalı çalışandan veriler toplanmıştır. Bulgular insan kaynakları yönetim sistem gücü ile iş tutkunluğu arasındaki ilişkideki psikolojik güvenlik kavramının aracı rolünü tamamen desteklerken işte gelişim kavramının aracı rolünü kısmen desteklemişlerdir. Tezde bulguların teorik ve yönetsel çıktıları, araştırmanın sınırları ile birlikte tartışılmıştır. Gelecek araştırmalar için yapılan öneriler örgütsel davranış biliminin ilgili alanlarını aydınlatacak olup hem akademisyenler hem de yöneticiler için pratik fikirler verecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationship between perceived HRM system strength and job engagement through the mediating role of thriving at work and psychological safety. Moreover, we also examined the moderating role of perceived organizational support in the relationship between thriving at work and job engagement. The data was collected from 545 white-collar employees from different industries over three months in Turkey, İstanbul. Findings indicate that mediating role of psychological safety in the relationship between HRM system strength and Job Engagement is fully supported. In addition to these, the mediating role of thriving at work in the relationship between HRM system strength and Job engagement is partially supported. Theoretical and managerial implications of this study are discussed with limitations. Suggestions of future research will enlighten the related area of organizational behavior and bring practical ideas for both academicians and practitioners in the field.