Gümrük Birliği sürecinde Türk tekstil sektörü
  1. Tez No: 52491
  2. Yazar: ÖMER VEYSEL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN ENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü, toplam Türkiye ihracatı içindeki en yüksek paya ve öncü güce sahiptir. İzmir pamuğu başta olmak üzere kaliteli bir pamuk üretimine sahip olması ve diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok düşük işgücü maliyetlerine sahip olması, sektöre güç veren en önemli özellikleridir. Ayrıca son yıllarda yüksek miktarlı gelişmiş teknoloji ürünü tekstil makinası ithalatı yapılması da, sektöre uluslararası rekabet gücü katmıştır. Çalışma, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün üretim ve dış ticaret yapışım incelemesinin yanısıra, gümrük birliği sonrası bazı değişiklikler geçirmiş bulunan Avrupa Birliği dış ticaret mevzuatmın da tekstil ihracatına etkilerini incelemektedir. Çalışmanın en önemli özelliğini, tekstil sektöründe özellikle Uzak Doğu ülkelerinin oluşturduğu üçüncü dünya ülkeleri ile rekabet gücünün incelenmesi oluşturmaktadır. Bu ülkelerin en önemli özellikleri, bir tekstil ürünü maliyetim oluşturan en önemli etkenlerden biri olan işgücü maliyetlerinin son derece düşük düzeylerde olmasıdır. Gümrük Birliğinin 1996 yılı başından itibaren yürürlüğe girmesi ile Türkiye, diğer gümrük birliğine dahil ülkeler ile aynı kotaları ve vergi düzeylerini uygulama yükümlülüğü altına girmiştir. Bu durum, sözkonusu ülkelerden önceki yıllarda düşük fiyatlarla tekstil hammaddesi ithal eden konfeksiyon üreticileri için, yurtdışı rekabette bazı sorunlara yol açacaktır. Uygulama bölümünde Türkiye tekstil ihracat ve ithalatına etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, dünya tekstil ticaretinde en büyük paya sahip 21 ülkenin rekabet güçlerini ölçen iki farklı indeks oluşturulmuştur. Öngörülerin, son yıllara ait verilerle sınanması ile, çalışmada ulaşılan, tekstil sektörünün rekabet ve ihracat gücünün sürmesinin, daha yüksek katma değer yaratan ürünlere yönelmek olduğu sonucu önemli bir dayanak noktası bularak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish textile and apparel industry is the most important property and the leading power of total Turkish exports. The qualified cotton production, specially in İzmir, and the lowest labour costs among the European countries gives it's power to the sector. The imports of progressed textile equipments in the recent years also provides international rivalry force to textile production. The study, inquires the specifications of Turkish textile and apparel production both on commodity and trade bases. Also the change in the trade laws after the customs union are examined. The most important part of the study is, comparison of Turkish textile with the third countries mostly formed of Far East developing countries. The common speciality of these countries are too low labour costs, which forms the most biggest part in a textile product cost price. The quota's and the tax rates European Union applies to those contries will be applied in the same margins by Turkey, because of the beginning of Customs Union partnership in 1996. This means, inclining yarn and woven costs, which will lead apparel producers some problems in the international trade. In the practising part, the agents of Turkish textile exports and imports are determined. Also, with 21 most important countries in textile trade, two indices are formed, which compares the rivalry forces of these countries. The practising of the forewords with the latest datum's, reaches the basic conclusion with the study's arguments which says that, textile production in Turkey should make a tendency to far more high value added products in order to survive high exportation values.