Kredi Temerrüt Takası (CDS) primleri ile BİST endeksleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between Credit Default Swaps and BIST indices
  1. Tez No: 720279
  2. Yazar: BEGÜM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR GÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Finansal piyasalarda kullanılan ve en çok tercih edilen kredi türev araçlarından biri Kredi Temerrüt Takası (Credit Default Swap) primleridir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin CDS primleri ile BİST 100 endeksi ve ana sektör endeksleri (BİST Hizmet, BİST Mali, BİST Sinai) arasındaki etkileşimin incelenmesi ve olası etkileşimin ana sektör endekslerinde farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılmasıdır. Çalışmada Ocak 2016- Eylül 2021 dönemine ait haftalık veri seti ile eşbütünleşme ve nedensellik analizleri gerçekleştirilmiştir. ARDL test sonuçları CDS primleri ile BİST endeksleri arasındaki uzun dönemli ilişkiyi tespit ederken, elde edilen hata düzeltme katsayıları söz konusu ilişkiyi teyit etmektedir. Ayrıca BİST 100, BİST Hizmet ve BİST Sinai endekslerinden CDS primlerine tek yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most preferred credit derivative instruments used in financial markets is the Credit Default Swap. The purpose of this study is to explore the relationship of the CDS premiums of Turkey with the BIST 100 index and the indices of the main sectors (BIST Service, BIST Financial, BIST Industry) and to study if the probable relationship differs from the indices of the main sectors. In the study, cointegration and causality analyzes were carried out with the weekly data set for the period of January 2016-September 2021. While ARDL test results determine the long-term relationship between CDS premiums and BIST indices, the error correction coefficients obtained confirm this relationship. In addition, one-way causality was determined from BIST 100, BIST Service and BIST Industry indices to CDS premiums.