Yarı römork tasarımında S355 çeliği ve S700 MC yüksek mukavemet çeliğinin yapısal dayanım açısından incelenmesi
Analysis of S355 and S700 MC high-strength steels in terms of structural strength in semi-trailer design
- Tez No: 720287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hem Türkiye'de hem de dünyada, karayolu taşımacılığı en yaygın olarak başvurulan taşımacılık yöntemidir. Söz konusu bu taşımacılıkta yüksek yakıt maliyetleri ve taşıtların bulundurması gereken teknik özelliklere ilişkin kısıtlamalar gibi etmenler, karayolu taşımacılığında yarı römork tipi araçların sıklıkla tercih edilmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla, farklı çalışma koşullarında bu araçların tasarımına ilişkin geliştirmeler önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, mevcut bu çalışmanın amacı, mukavemet değeri, hafiflik, üretim ve operasyon maliyetleri açılarından, geleneksel olarak kullanılan S355 çeliği ile üretilenlere kıyasla, S700 MC yüksek mukavemet çeliği ile üretilen yarı römorkların performansının ortaya konulmasıdır. Çalışma kapsamında, katı modellerin oluşturulmasının ardından, söz konusu çelik cinsleri ile yapılan tasarımlar sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen bulgular göstermiştir ki, S700 MC yüksek mukavemet çeliği, yarı römork tasarımlarında hafiflik avantajı sağlamaktadır ve bununla ilişkili olarak, üretim ve operasyon maliyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Road transportation is the most common way of transportation both in Turkey and in the world. Due to the factors such as high fuel costs and strict regulations on the technical specifications regarding the vehicles used in the field, semi-trailer type vehicles are frequently preferred. Therefore, the issue of the improvements regarding the design of such vehicles in various operation conditions becomes more important. Within this context, this study aims to reveal the performance of the semi-trailers manufactured with S700 MC high-strength steel, compared to traditionally-used S355 steel in manufacturing, in terms of the strength value, lightness, and manufacturing and operation costs. Within the scope of the study, after creating solid models with respect to the designs, an analysis was carried out with the finite element method. The findings obtained as a result of the analysis showed that S700 MC high-strength steel provides advantage in terms of lightness in semi-trailer designs, and in return, can contribute to reduce the costs related to the manufacturing and operation.