The Turkish – Ukrainian rapprochement in the military defence field in the scope of the Black Sea Region
Karadeniz Bölgesi kapsamında askeri savunma alanında Türk – Ukrayna yaklaşması
  1. Tez No: 720315
  2. Yazar: KSENIIA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, Karadeniz bölgesi kapsamında askeri savunma alanında Türkiye – Ukrayna ilişkilerini incelemektedir. Askeri savunma alanında olan Türk – Ukrayna işbirliğinin sebepleri ve doğası ne olduğunu sorusuna cevap vermek için Türkiye – Ukrayna ilişkilerindeki gelişmeler, devletlerin Karadeniz'deki politikaları yanısıra askeri sanayi kompleksleri ve Türkiye ile Ukrayna arasında bu alanda yapılan başlıca anlaşmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Turkish – Ukrainian relations in the military defence field in the scope of the Black Sea region. The developments of the relations between Turkey and Ukraine, the states' policy in the Black Sea as well as the military industrial complexes and the main agreements between Turkey and Ukraine in this field will be discussed in order to answer a question what are the reasons and nature of the Turkish – Ukrainian cooperation in the military defence sphere.