Visual basıc yazılımı kullanılarak 2018 deprem yönetmeliğine dayalı zemin sıvılaşma analizi yazılımı geliştirilmesi
Development of soil liquidation analysis based on 2018 earthquake regulations by using visual basic software
- Tez No: 720331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması İstanbul Gedik Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nün İnşaat Mühendisliği'nde Geoteknik Ana Bilim Dalı ve Makine Öğrenmesi alanlarında multi-disipliner çalışmayı içermektedir ve Geoteknik Mühendisliği Yüksek Lisans derecesi gereksinimlerini kapsamaktadır. Dünya nüfusunun hızlı artışı ve eski yapıların yeniden revize edilmesi ya da yeni yapılara ihtiyaç duyma isteği bazı büyük şehirlerde kullanılabilir alanların azalması mühendisleri zemine yönlendirmektedir. Elbette bu büyüme ve genişlemenin bir sonucu olarak, yapılara uygun olmayan zemin türlerinde de yapılaşmaya ve kullanılabilir alanın artırılmasına yönelik ihtiyaç duyulmuştur. Tüm yerkürede ve kendi coğrafyamızda doğal afet olan deprem yoğunlukla gerçekleşmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumu ve jeolojik durumu sebebiyle bu sarsıntılar fazlasıyla görülmektedir. Türkiye'de son senelerde meydana gelen sarsıntılar ile beraber artan ölüm oranları, hale hazırda ki yapılarda ve zemin arasındaki etkileşimini incelendiğinde üst yapı tasarımı yapılırken zemin faktörü dikkate alınmadığı eski yıllarda görünmüş ve bunun sonuçları felaketlere sebep olmuştur. Dünyada ve ülkemizde meydana gelen sarsıntılar sonucunda elde edilen gözlemler ve tahribatlerın bir bölümünün zeminde ki sıvılaşmanın sonucunda meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Literatürde depremin sebep olduğu etkiler altında, üstünde herhangi bir yapı olmayan, serbest saha şartlarındaki sıvılaşmaya dair potansiyelin bulunmasına yönelik herkesin ortak kabul olmasına karşın, üstünde yapı ya da başka bir yük bulunan, zemin- yapı etkileşiminin olduğu vaziyetler için sıvılaşma olasılığının olup olmadığını bulunmasına yönelik ortak görüşler bulunmamaktadır. Tez kapsamında zeminde sıvılaşma durumunu Excel'de hazırlanan program sayesinde daha hızlı ve yerinde tespitlerle hızlı sonuç alınması odaklanmıştır. 2018 Deprem Yönetmeliği ve 2007 Deprem Yönetmeliğinde ki farklılıkları ve yeni Deprem Yönetmeliği ile gelen yeniliklerin zemindeki etkileşimini ve farklı zemin gruplarına ait bileşenlerin bir arada değerlendirilmesiyle 2007, 2018 ve Kayma Dalga Hızına Göre Sıvılaşma analizi yapılarak sonuçlar elde edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes multi-disciplinary study in Geotechnical Department and Machine Learning in Civil Engineering of Istanbul Gedik University Graduate Education Institute and covers the requirements of Geotechnical Engineering Master's degree. The rapid increase in the world population, alongside the request to reexamine the old constructions or to require new designs, and the decline in available regions in major urban areas lead engineers to soil work. Obviously, due to this growth and expansion, there was a need for construction and increasing available parts of soil types that are not suitable for buildings. The earh quake, a catastrophic event, is frequently experienced both globally and in Turkey. Due to Turkey's location and geological structure, earthquake occurrences are pretty high in Turkey. When the casualties increased with the earthquakes in Turkey in the recent years and the interaction between the existing structures and the soil, it is seen in the past that the soil factor was not considered while designing the superstructure; therefore, The consequences have been catastrophic. It has been observed that some of the damages observed in the structures after the quakes in Turkey are due to soil liquefaction. In spite of the fact that there are standard perspectives on the assurance of the liquefaction potential in free field conditions under tremor loads, there is no design on it; There are various perspectives on the assurance of the liquefaction potential on account of soil-structure association with construction on it. Even though there are common views on the determination of the liquefaction potential in free field conditions under earthquake loads, there is no structure on it; there are different views on the determination of the liquefaction potential in the case of soil-structure interaction with a structure on it. Within the scope of the thesis, the focus is on obtaining rapid results with faster and on-site determinations of the liquefaction situation in the soil, thanks to the program prepared in Excel. Furthermore, it is targetted to obtain results by making Liquefaction analysis according to 2007 and 2018 quake codes and Shear Wave Velocity by evaluating the differences in the 2018 quake Code and the 2007 quake Code, the interaction of the innovations with the new Earthquake Code, and the components belonging to different soil groups together