Çocuklarda sık tüketilen içeceklerin oluşturduğu demineralizasyona karşı diş macunlarının remineralizasyon etkinliğinin mikro-BT ve SEM ile incelenmesi
Evaluation of remineralization efficacy of toothpastes against demineralization caused by frequently consumed beverages in children BY micro-CT and sem
- Tez No: 720497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DURUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu in-vitro çalışmanın amacı başlangıç çürüğüne ve erozyona karşı, NaF içerikli 'Sensodyne Promine', CPP-ACP içerikli 'GC Tooth Mousse' ve doğal içerikli 'Agarta' diş macunlarının remineralizasyon etkinliğinin mikro-BT ve SEM ile incelenmesidir. Materyal ve Metot: Mikro-BT analizi için 45 adet, SEM analizi için 7 adet üçüncü büyük azı dişi çalışmada kullanıldı. Başlangıç taraması (T1) yapıldıktan sonra, 7 gün boyunca pH siklusu ile yapay başlangıç çürüğü lezyonları, portakal suyu ve kola ile yapay erozyon lezyonları oluşturuldu. Demineralizasyon sonrası 2. tarama (T2) yapıldı. 15 gün boyunca günde 2 kez 2 dk boyunca, diş macunları yumuşak uçlu fırçalar ile uygulandı ve sonrasında 3. tarama (T3) yapıldı. Mikro-BT ile mineral yoğunluğu, yüzey alanı, lezyon hacmi ve derinliği hesaplandı. Dişlerin yüzey morfolojilerindeki değişimler SEM ile incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Tüm macunların istatistiksel olarak anlamlı derecede mineral yoğunluğunu artırdığı, yüzey alanını, lezyon hacmini ve derinliğini ise azalttığı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in-vitro study was to investigate the remineralization efficiency of NaF-containing 'Sensodyne Promine', CPP-ACP-containing 'GC Tooth Mousse' and natural-containing 'Agarta' toothpastes against initial caries and erosion by micro-CT and SEM. Materials and Methods: 45-third molar for micro-CT and 7-third molar for SEM were used. After initial scan (T1), artificial initial caries lesions were created with pH cycle and artificial erosion lesions were created with orange juice and cola for 7 days. The second scan (T2) was performed after demineralization. Toothpastes were applied with soft-tipped brushes for 2 minutes twice a day for 15 days, and then the third scan (T3) was performed. Mineral density, surface area, lesion volume and depth were calculated with micro-CT. Changes in the surface morphology of the teeth were examined by SEM. Statistical analysis of the obtained data were made. Results: There were statistically significant increased the mineral density in all pastes, while decreasing of the surface area, lesion volume and depth (p0.05).