Aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların pnömokok, influenza, COVID-19 aşılanma oranları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Vaccination rates and i̇nfluencing factors of beingvaccinated of the outpatient whom applied to family medicine clinic; over the age of 65 about pneumococ, influenza and COVID-19 vaccines
  1. Tez No: 720569
  2. Yazar: ASLIHAN ÇELİK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇELİK GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamız Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri erişkinlerin pnömokok, influenza ve Covid-19 aşıları ile aşılanma oranlarını tespit etmek ve aşılanmayı etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızın katılımcıları Mayıs-Ekim 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri gönüllü erişkinlerdir. (n=200) Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Veriler literatür araştırması sonucu kendi tarafımızca hazırlanan anket ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizinde, SPSS 24.0 programı ile frekans ve yüzde analizlerine ek olarak ortalama, standart sapma, ki-kare testinden faydalanılmıştır. Çalışmamızda son 1 yıl içinde influenza aşılanma oranı %24,5, son 5 yıl içinde pnömokok aşılanma oranı%42,0 ve Covid-19 aşılanma oranı %86,0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our research is about the vaccination rates and influencing factors of being vaccinated with pneumococ,influenza and COVID-19 vaccines for the outpatients whom are over 65 years old in Family Medicine Clinic of the NKU Medicine Faculty Hospital. Our research is made with 200 voluntary outpatients (n=200) over the age of 65 whom applied to NKU Tekirdağ Family Medicine Clinic in 6 months period of time between 01.05.2021 to 30.10.2021. Our research is a descriptive and crosssectional study.Questionnaire developed by researchers afterreading literatüre. In the analysis of the data frequency and percentige analysis,mean,Standard deviationand chi-square test were used of the SPSS 24.0 program. In our research we foundout that in last 1 year time period influenza vaccinated patients rates was %24,5, in last 5 years time pneumococ vaccinated patients rates was %42 and COVID-19 vaccinated rates %86.