Kronik böbrek hastalığının evrelere göre dislipidemi vekardiyovasküler hastalık prevalansı ve mortaliteye etkisi
Dyslipidemia profiles of stages of chronic kidney diseasecardiovascular disease prevalence and impact on mortality
  1. Tez No: 720580
  2. Yazar: HÜSEYİN BÜLENT MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, UZMAN EMRE HOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Kronik Böbrek Hastalığı global bir sağlık sorunudur ve kardiyovasküler hastalık gelişimi için majör bir risk faktörüdür. Dislipidemi Kronik Böbrek Hastalığında sık görülür ve Kardiyovasküler Hastalık gelişimi için majör risk faktörlerindendir. Çalışmamızda böbrek fonksiyon bozukluğunun lipid profiline etkisi ve mortalite üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye kliniklerinde 01.01. 2019-31.12.2019 tarihleri arasında Kronik Böbrek Yetmezliği tanısı almış 8120 hastanın verileri incelendi. Eksik verileri olan hastalar, diyalize giren hastalar, KBH evre 1 ve evre 2 olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Kronik Böbrek Yetmezliği tanısı olup evre 3a-5 arası olan toplam 1323 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 2019'daki ilk kan değerleri incelenerek eGFR değerlerine göre gruplara ayrıldı. Bu grupların böbrek fonksiyonları ile lipid profilleri, biyokimyasal değerleri, kullandığı ilaçlar ve prognozları arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Bulgular: 1323 hastanın yaş ortalaması 68,3 (minimum 20, maximum 96) idi. Hastalarımızın 602'si(%45) erkek, 721'i(%55) kadın idi. 1323'ün hastanın 570'i evre 3a, 389'u evre 3b, 262'si evre 4, 102'si evre 5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Chronic Kidney Disease is a global health problem and a major risk factor for the development of cardiovascular disease. Dyslipidemia is common in Chronic Kidney Disease and is one of the major risk factors for the development of Cardiovascular Disease. In our study, we aimed to evaluate the effects of renal dysfunction on lipid profile and mortality. Materials and Methods: The data of 8120 patients diagnosed with Chronic Kidney Failure in 2019 were analyzed. Patients with missing data, patients on dialysis, and patients with CKD stage 1 and stage 2 were not included in the study. A total of 1323 patients with a diagnosis of Chronic Renal Failure between stages 3a-5 were included in the study. The first blood values of the patients in 2019 were examined and they were divided into groups according to their eGFR values. The relationships between kidney functions and lipid profiles, biochemical values, drugs used and prognosis of these groups were evaluated. Results: The mean age of 1323 patients was 68.3 (minimum 20, maximum 96). Of our patients, 602 (45%) were male and 721 (55%) were female. Of the 1323 patients, 570 were identified as stage 3a, 389 as stage 3b, 262 as stage 4, and 102 as stage 5.