Hierarchical and modular control of reconfigurable manufacturing systems
Yeniden ayarlanabilir üretim sistemlerinin hiyerarşik ve modüler kontrolü
- Tez No: 720640
- Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS VERNER SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeniden yapılandırılabilir üretim sistemleri (RMS), üretim sistemlerinin üretim kapasitesini ve işlevselliğini hızlı bir şekilde ayarlamak için yeni bir üretim konsepti olarak tanıtılmıştır. Bu nedenle, RMS'nin kontrolü, istenen her konfigürasyonun gerçekleştirilmesini ve istek üzerine konfigürasyonlar arasında değişiklik yapılmasını gerektirir, böylece uygun bir tasarım yaklaşımının büyük ölçekli sistemlere ölçeklenmesi gerekmektedir. Bu tezde, RMS için modüler tasarımı destekleyen ve büyük boyutlu RMS'ye ölçeklenebilir bir kontrolcü tasarım yöntemi geliştirilmiştir. İlk adım olarak, durum çekimi (state attraction) için soyutlamaya dayalı kontrolcü tasarımının uygulanmasını mümkün kılan yeni çekim-koruyucu doğal gözlemci (attraction-preserving natural observer) kavramı tanıtılmıştır. Bir konfigürasyon değişikliği gerçekleştirirken ve yeni bir konfigürasyon başlatırken RMS'yi doğru sistem durumuna taşımak için böyle bir kontrolcüye ihtiyaç duyulmaktadır. Yöntemimiz, büyük ölçekli sistemlere uygulanabilirliği sağlamak için modüler sistemlere genişletilmiştir. Birkaç örnek ile yöntemimizin uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reconfigurable manufacturing systems (RMS) were introduced as a new manufacturing concept for rapidly adjusting the production capacity and functionality of manufacturing systems. Hereby, the control of RMS requires realizing each desired configuration and changing between configurations on request, whereby a suitable design approach should scale to large-scale systems. In this thesis, we develop a controller design method for RMS that supports modular design and is scalable to RMS of large size. As the first step, we introduce the new notion of an attraction-preserving natural observer, which makes it possible to apply abstraction-based supervisor design for state attraction. Such supervisor is needed in order to move an RMS to a correct system state when performing a configuration change and starting up a new configuration. We further extend our method to the case of modular systems in order to ensure applicability to large-scale systems. Several examples demonstrate the applicability of our method.