Sulu çözeltilerinden asit ekstraksiyonu verimi üzerine farklı organik faz karışımlarının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different organic phase mixture on the efficiency of acid extraction from aqueous solutions
  1. Tez No: 720676
  2. Yazar: YUNUS EMRE SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖK, DR. MELİSA LALİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerinden asit ekstraksiyonu verimi üzerine farklı organik faz karışımlarının etkisi incelenmiştir. Sitrik asit, malik asit ve glikolik asit ile çalışılmıştır. Reaktif ekstraksiyon çalışmalarında çözücü olarak bitkisel yağlar, reaktan olarak trioktilamin (TOA) kullanılmıştır. Ayçiçek yağı, mısır yağı, keten tohumu yağı, tatlı badem yağı, susam yağı ve hint yağı olmak üzere 6 çeşit bitkisel yağ kullanılmıştır. Bazı çalışmalarda bitkisel yağlara çeşitli oranlarda metilizobütilketon (MIBK) katılarak ekstraksiyona etkisi incelemiştir. Karboksilik asitler ağırlıkça %10'luk konsantrasyonda hazırlanmıştır. Ekstraksiyon çalışmalarında organik faz ile sulu faz oranı 1:1'dir. Çözücü olarak saf bitkisel yağ kullanılarak fiziksel ekstraksiyon denemeleri de yapılmıştır. Deneylerin bitiminde dağılma katsayısı, yükleme faktörü ve ekstraksiyon verimi değerleri hesaplanarak tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Reaktif ekstraksiyonda en yüksek verim değerleri çözücü olarak hint yağı ve reaktan olarak TOA kullanımında elde edilmiştir. MIBK ilavesinin ekstraksiyon verimini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different organic phase mixtures on acid extraction efficiency from aqueous solutions was examined. It has been studied with citric acid, malic acid and glycolic acid. Vegetable oils were used as solvents and trioctylamine (TOA) as reagents were used as solvents in reactive extraction studies. Sunflower oil, corn oil, flaxseed oil, sweet almond oil, sesame oil and castor oil were used in 6 types of vegetable oil. In some studies, methylisobutylketone (MIBK) was added to vegetable oils at various rates and its effect on extraction was examined. Carboxylic acids were prepared at a concentration of 10% by weight. In extraction studies, the ratio of organic phase to aqueous phase is 1:1. Physical extraction experiments were also carried out using pure vegetable oil as solvent. At the end of the experiments, the distribution coefficient, loading factor and extraction efficiency values were calculated and shown in tables and graphics. The highest yield values in reactive extraction were obtained using castor oil as solvent and TOA as reactant. It was observed that the addition of MIBK improved the extraction efficiency.