Kanser hastalarının kaygı düzeyleri üzerinde, hastaların bazı demografik özellikleri ile yakınlarının uyum düzeylerinin etkisi
- Tez No: 7663
- Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
IV ÖZET Bu calxsmanm amacı; kanser hastalarının kaygı dü zeyleri üzerinde, hastaların bazı demografik özellikle ri ile hasta yakınlarının uyum düzeylerinin etkisini or taya koymaktır. Araştırma kanser hastaları ve bu hastaların hasta nede yanlarında kalan birinci dereceden yakınları üze rinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, 47 kanser hastası ve 47 hasta yakını yer almıştır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak, Özgüven (1976) tarafından geliştirilen Hacettepe Kişilik Envan teri ile Spielberger tarafından geliştirilen ve Öner (1976) tarafından türkçeleştirilen Durumluk Ve Sürekli Kaygı Envanteri ve araştırmacı tarafından geliştirilen anketden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları şu şekildedir: 1. Kadın kanser hastalarının durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Düşük öğrenim düzeyindeki kanser hastalarının sürekli kaygı düzeyleri, yüksek öğrenimli hastalardan daha yük sektir. Hastaların yaş, medeni durum, ekonomik durum, hastanede kalma süreleri gibi özellikleri ile kaygı düzeyleri arasında bir ilişki bulunmamıştır. 2. Sadece evli olan hastaların sürekli kaygıları, yakınlarının uyum düzeylerinden etkilenmektedirler. Cin siyet, yaş, öğrenim durumu ve hastanede kalma süresi gi bi faktörlere göre kanser hastalarının kaygı düzeyleri, yakınlarının sosyal ve kişisel uyumlarından etkilenme mektedir. Bu sonuçlara göre; hasta ve aile üyeleri için des tekleyici grupların düzenlenmesi, psikolojik danışmanla ra bu alanda etkin rol verilmesi, doktor ve hemşireleriçin kanser hastası ve ailesinin psikolojik durumunu açıklayıcı eğitim programlarının başlatılması öneril miştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this study is to Investigate how the patients ' demographic factors and the patients ' immediate relatives influence concer patients ' anxiety. The study carried out with cancer patients and their immediate relatives who stayed in hospital with the patients. Altogether 47 cancer patients and 47 immediate participated in this study. In this study, özgüven 's Hacettepe Personality Inventory (1976). Spielberger State and Trait Anxiety Scale (1970), and a Questionnaire prepared by the inves tigator were used. The results of ' the study could be summarized as follows: 1. Female cancer patients' trait and state anxiety levels were higher than male patients'. Trait anxiety levels of patients of low educational levels were higher than patient of high educational levels. There are no- significant relationship in terms of patients' age, ma rital status, economical levels, and the duration of staying int the hospital with patients' anxiety. 2. Only married patients were influenced by their immediate relatives' personal adjustment levels. In terms of sex, age, educational status, economical levels and the duration of staying in the hospital, cancer patients' anxiety levels weren't influenced by their immediate relatives' social and personal adjustment levels. According to these results; organizing support groups for patients and their family members, giving ac tive roles to the counselors in this area, initiatiating educational programs for phsicians and nurses in orderVII to give clarifications related the underlying pychological processes of cancer ^atirents and their families are re commented.