Irak'ta yaşayan COVID-19 hastalarında bazı biyokimyasal parametreler ile IL-6 gen ekspresyonun hastalık şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between some biochemical parameters and IL-6 gene expression and disease severity in covid-19 patients living in Iraq
  1. Tez No: 823063
  2. Yazar: ZAINAB SINAN AZZAT AZZAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OĞLAKÇI İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak'taki COVID-19 hastalarında bazı biyokimyasal belirteçlerle birlikte IL-6 gen ekspresyonu ve LDH, CRP, S. ferritin, D-dimer seviyesi arasındaki ilişki ile hastalığın şiddetini belirlemektir. Bu çalışma Nisan -Temmuz 2022 tarihleri arasında Irak Kerkük Hastanesi'nde 6 ila 80 yaş arasında olan hastalarda yapıldı. Bu çalışmaya COVID-19 enfeksiyonu olan 150 hasta ve 50 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. COVID-19 enfeksiyonu olan hastalar semptomlarına göre hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the severity of the disease with some biochemical markers and the relationship between IL-6 gene expression and LDH, CRP, S. ferritin, D-dimer level in COVID-19 patients in Iraq. This study was carried out on patients aged 6 to 80 years in Kirkuk Hospital, Iraq, between April and July 2022. 150 patients with COVID-19 infection and 50 healthy people participated in this study. Patients with COVID-19 infection were divided into three groups according to their symptoms as mild, moderate and severe.