Genç kadınlarda 12 haftalık denge antrenmanının çabukluk ve çeviklik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 12-WEEK balance training on quickness and agility in young women
  1. Tez No: 720749
  2. Yazar: MUSTAFA KAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı genç kadınların denge antrenmanının çeviklik ve çabukluğa olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, deney grubu yaşları ortalama 21,7± 1,97 yıl, boyları ortalaması 165,8± 4,11 m, vücut ağırlıkları ortalaması 60.99±2.56 kg olan 20 kadın katılmıştır. Kontrol grubu yaşları ortalama 22,1± 2,01 yıl, boyları ortalama 167,8± 3,54 m, vücut ağırlıkları ortalaması 62,51± 3,75 kg olan 20 kadın olmak üzere toplam 40 kadın katılmıştır. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi, gruplar arası ön test ve son test farkların analizinde Independent Samples T testi, grup içi fark olup olmadığının belirlenmesinde ise Paired Samples T testi kullanıldı. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün düz zemin, temel bosu ve bosu üzerinde durma ile birlikte düz zeminden bosu üzerine atlama hareketleri uygulandı. Çabukluk performanslarını ölçmek için 5 metre çabukluk testi ve çeviklik performansını değerlendirmek için ise T testi uygulandı. Deney ve kontrol grubuna ait çabukluk ve çeviklik ön test değerlerinde guruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken guruplar arası tüm son test değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Deney grubuna ait çabukluk ve çeviklik performansı ön test ve son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken, kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak; Sonuç olarak, 12 haftalık denge antrenmanının çabukluk ve çeviklik özelliklerini geliştirdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of balance training on agility and quickness of young women. To research, the mean age of the experimental group 21,7± 1,97 year, average height 165,8± 4,11 m, body weight average 60.99±2.56 kg 20 women participated. Average age of control group 22,1± 2,01 year, average height 167,8± 3,54 m, body weight average 62,51± 3,75 kg A total of 40 women, 20 of whom were women, participated. Shapiro-Wilk test was used to test for normality, Independent Samples T test was used to analyze the pretest and posttest differences between groups, and Paired Samples T test was used to determine whether there was a difference within the group. For 8 weeks, 3 days a week on flat ground, standing on the foundation bosu and bosu, as well as jumping from the flat ground onto the bosu were applied. The 5 meter quickness test was used to measure the agility performances and the T test was used to evaluate the agility performance. While there was no statistically significant relationship between the groups in the quickness and agility pre-test values of the experimental and control groups, a statistically significant relationship was found in all post-test values between the groups. While there was a statistically significant relationship between the quickness and agility performance pre-test and post-test values of the experimental group, no statistically significant relationship was found in the control group.