Acil serviste eritrosit süspansiyonu transfüzyonu uygulanan hastaların transfüzyon sonrası erken dönemdeki serum potasyum düzeylerindeki değişimin, torba kanın bekleme süresiyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between the change in serum potassium levels of patients in the EARLY period after transfusion and the storage time of packed blood in the emergency department
  1. Tez No: 720754
  2. Yazar: KERİM ERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI, UZMAN HALİL EMRE BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, eritrosit süspansiyonu transfüzyonu uygulandıktan sonraki erken dönemde hastaların serum potasyum düzeyleri ve diğer kan gazı parametrelerindeki değişimin, torba kanın bekleme süresiyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu retrospektif çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve semptomatik anemi ya da aktif kanama nedeniyle eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılan hastalardan, çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uygun olan 23 hastaya ait hastane otomasyon sistemindeki kayıtların incelenmesiyle gerçekleştirildi. Hastaların 1 ünite ışınlanmamış ES transfüzyonundan önce ve sonrasındaki 15-30. dakikada alınan kan gazı tetkiklerindeki serum potasyum düzeyleri, pH değerleri, kan laktat konsantrasyonları, hemoglobin ve hematokrit düzeyleri incelendi. Hastalar, 14 günden daha az süreli kan transfüze edilenler ile 14 gün ve daha uzun süre süreli kan transfüze edilenler olarak iki gruba ayrılarak, potasyum düzeyleri ve diğer kan gazı parametrelerindeki değişimler değerlendirildi. BULGULAR: Çalışma %43,5'i erkek, %56,5'i kadın olmak üzere toplam 23 hastada yapılmış ve hastaların yaşları 23 ile 87 arasında, yaş medyan değeri 75 olarak saptanmıştır. Tüm hastalara baktığımızda, transfüzyon öncesi ve sonrası potasyum, laktat, Hb, Hct düzeylerinde anlamlı fark görülmüştür. 14 günden daha az süreli kan transfüze edilen 14 hastada transfüzyon öncesi kan potasyum medyan değeri 3,9 (3,4-5,3) mmol/L, transfüzyon sonrası kan potasyum medyan değeri 4,05 (3,4-5,5) mmol/L idi ve iki medyan değeri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,063).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In this study, our aim was investigating the relationship between the change in serum potassium levels of patients in the early period after transfusion and the storage time of packed blood. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study was carried out by examining the records in the hospital automation system of 23 patients who met the inclusion criteria of our study, from patients who applied to the Emergency Department of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and who underwent transfusion due to symptomatic anemia or active bleeding. Serum potassium levels, pH, lactate concentrations, hemoglobin and hematocrit levels in blood gas tests of the patients taken before and 15 to 30 minutes after 1 unit of non-irradiated RBC transfusion were examined. The patients were divided into two groups as those who were transfused RBCs stored less than 14 days and those who were transfused RBCs stored for 14 days or longer. Changes in potassium levels and other blood gas parameters were evaluated and compared between these 2 groups. RESULTS: The study was conducted in 23 patients, 43.5% male and 56.5% female, and the age of the patients was between 23 and 87, and the median age was 75. When we evaluate all patients, a significant difference was observed between pre-transfusion and post-transfusion potassium, lactate, Hb, Hct levels. In 14 patients who were transfused with RBCs stored less than 14 days, the pre-transfusion blood potassium median value was 3.9 (3.4-5.3) mmol/L, and the post-transfusion blood potassium median value was 4.05 (3.4-5.5) mmol/L and there was no significant difference between the two median values (p=0.063).