Kadın hentbolcularda core antrenman programının anaerobik güç ve denge performansı üzerine etkisinin incelenmesi
Anaerobic power and core training program in female handball players investigation of the effect on balance performance
  1. Tez No: 720756
  2. Yazar: SEYİTNUR YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı kadın hentbolcularda 8 haftalık core antrenman programının anaerobik güç ve denge performansı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 18 ile 20 arasında değişen 20 deney ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 gönüllü kadın hentbolcu katıldı. Çalışmaya katılan katılımcılar herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan bireylerden seçildi. Çalışmada deney grubu 8 hafta boyunca güreş antrenmanlarına ek olarak haftada 3 gün olmak üzere core antrenman programına tabii tutuldu. Kontrol grubu ise sadece hentbol antrenmanlarına devam etti. Antrenman öncesi ve sonrasında alınan ön test ve son test değerleri SPSS 22.0 istatistik paket programı ile analiz edilerek değerlendirildi. Çalışma sonunda elde edilen değerlendirme sonucunda 8 hafta boyunca core egzersizine tabii tutulan deney grubunun anaerobik güç ve denge performansı ön test ve son test değerlerinde istatiksel yönden anlamlı değişiklikler saptandı. Sadece Hentbol antrenmanı yapan kontrol grubu ön test ve son test değerleri arasında herhangi bir değişiklik saptanmadı. Sonuç olarak sporcuların kendi takım antrenmanlarına ek olarak uygulayacakları core antrenman programlanın sportif performanslarına pozitif yönde etki edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 8-week core training program on anaerobic power and balance performance in female handball players. A total of 40 volunteer female handball players, 20 in the experimental group and 20 in the control group, aged between 18 and 20 participated in the study. Participants in the study were selected from individuals without any chronic disease. In the study, the experimental group was subjected to a core training program, 3 days a week, in addition to wrestling training for 8 weeks. The control group continued only handball training. The pre-test and post-test values taken before and after the training were analyzed and evaluated with the SPSS 22.0 statistical package program. As a result of the evaluation obtained at the end of the study, statistically significant changes were found in the pre-test and post-test values of the anaerobic power and balance performance of the experimental group, which was subjected to core exercise for 8 weeks. There was no difference between the pre-test and post-test values of the control group who only practiced handball. As a result, it is thought that the core training programs that the athletes will apply in addition to their own team training will have a positive effect on their sportive performance.