Lebesgue uzaylarda multilineer b-rıesz dönüşümleri ve komütatörleri
Multilinear b-riesz transforms and its commutators on lebesgue spaces
- Tez No: 720787
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKİNCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk olarak giriş kısmına yer verilmiştir. Birinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, Lebesgue ve BMO uzayları takdim edilmiştir. Üçüncü bölüm, genelleştirilmiş öteleme operatörü ve temel özelliklerini içermektedir. Dördüncü bölüm, tezin orijinal sonuçlarını içeren kısmıdır. Ayrıca bu bölümde, multilineer B-maksimal operatörü tanıtılarak multilineer B-Riesz dönüşümleri ve komütatörlerinin Lebesgue uzaylarda sınırlılığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first is devoted to brief introduction to the study. In the first chapter, basic definitions and theorems necessary for our study are given. In second chapter, the definitions of Lebesgue spaces and BMO spaces are presented. The third chapter includes the generalized translation operator and its basic properties. In the final chapter, by defining of B-maximal operators, the boundedness of the multilinear B-Riesz transforms and its commutators are obtained on Lebesgue spaces.