Açık ve uzaktan İngilizce öğretiminin etkililiğini artırmaya yönelik materyal uygulama ve değerlendirme çalışması: Açıköğretim sistemi örneği
Material implementation and evaluation research to increase the effectiveness of open and distance English teaching: Sample of open education system Anadolu University
- Tez No: 720829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve dünya genelindeki yenilikçi eğitim uygulamaları, öğrenme ve öğretme biçimini önemli ölçüde değiştirmektedir. Birçok örgün ve uzaktan eğitim kurumu da bu değişimlere ayak uydurmaya ve bu yüzyılın gereksinimlerini eğitim programlarına uyarlamaya çalışmaktadır. Açık ve Uzaktan Öğrenme bilim alanında 1982 yılından beri eğitim hizmetleri veren ve günümüzde mega üniversiteler arasında yer alan Anadolu Üniversitesi, dijitalleşme konusunda reform niteliğinde gelişmeler ve yenilikler ortaya koymuştur. Açıköğretim Sisteminde 60 farklı lisans ve önlisans programında 1 milyondan fazla öğrenciye verilen kitlesel öğretim için yaklaşık 800 bin farklı materyal üretilmektedir. Açıköğretim Sisteminde kitlesel bir eğitim verildiği için sistem daha çok bütünsel bir yaklaşımla öğrenme olanakları sağlamaktadır. Bununla birlikte, bu materyal çeşitliliğinin alan bazlı olarak da sağlanması gerekliliğinden bahsedilebilir. Bu çalışmanın amacı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde İngilizce öğretiminin etkililiğini artırmak için çevrimiçi iyi uygulama örnekleri belirlemek, uygulamak ve değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda yedi aşamalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çok aşamalı karma yöntemle desenlenen çalışmada ihtiyaç analizi, alanyazın taraması ve alan uzmanları görüşleri doğrultusunda iyi uygulama örnekleri belirlenmiştir. Uygulaması sonrası değerlendirme sürecinde, e-öğrenme içsel motivasyon ve memnuniyet ölçeklerinden yararlanılmıştır. Ardından derinlemesine bilgi edinmek amaçlı odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, sunulan çalışma ortamı ve materyallerle ilgili olarak katılımcıların e-öğrenme içsel motivasyonlarının ve memnuniyetlerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırma sonunda öğrenenlere, eğitim kurumlarına ve araştırmacılarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first quarter of the 21st century, the rapid development of information and communication technologies and innovative educational practices around the world are changing the way of learning and teaching. Many formal and distance education institutions have tried to keep up with these changes and adapted the requirements of this century to their education programs. Anadolu University, which is among the mega universities today, has been providing education services in the field of open and distance learning since 1982 and has introduced reform-like developments and innovations in digitalization. In the Open Education System, approximately 800 thousand different materials are produced for mass education given to more than 1 million students in 60 different undergraduate and associate degree programs. Since a mass education is provided in the Open Education System, the system provides learning opportunities with a more holistic approach. However, it can be mentioned that this material diversity should also be provided on a field basis. The aim of this study is to identify, apply and evaluate online best practice examples in order to increase the effectiveness of English language teaching in Anadolu University Open Education System. For this purpose, a seven-stage research was carried out. In the study, which was designed with a multi-stage mixed method; best practice examples were determined in line with needs analysis, literature review and field experts' opinions. In the post-implementation evaluation process, e-learning intrinsic motivation and satisfaction scales were used. Then, focus group interviews were held in order to obtain in-depth information. The findings obtained within the scope of the study show that the participants' e-learning intrinsic motivation and satisfaction with the presented platform and materials are high. At the end of the research, suggestions were presented to learners, educational institutions and researchers.