Markaların sosyal medya kullanımına ilişkin tüketici algısının incelenmesi
Investigating consumer perception towards social media use of the brands
  1. Tez No: 720952
  2. Yazar: ÖZLEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gün geçtikçe internetin kullanım oranının artmasıyla sosyal medya kavramı ve sosyal medya mecraları daha fazla önemli hale gelmiştir. Tüketicilerin etkileşimli şekilde görsel ve yazılı paylaşımlarda bulunmasıyla sosyal medya tüketiciler arasında etkileşime girilmesi olanağı sağlamıştır. Tüketicilerin kendi arzularıyla kişisel anlamda iletişime geçtiği mecralar, sosyal manada neticelerin önemli olmasının yanında, pazarlama faaliyetleri bakımından da yeni avantajları gün yüzüne çıkarmaktadır. Markayı günümüzde oluşturmak kadar korumak da önemli bir unsurdur. Markalar sosyal medyayı büyük fırsat olarak görmektedir. Fakat birçok avantaj içerisinde büyük sorunları, krizleri de içermektedir. Bu aşamada, bu avantajların yer aldığı yerde marka yönetimi önemli bir konumda yer almaktadır. Yapılan bu çalışmada markaların sosyal medya kullanımlarına ilişkin tüketici algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve anket formu vasıtasıyla nicel veri toplanarak analiz edilmiştir. SPSS-22 programı kullanılarak frekans analizleri, tanımlayıcı analizler, açıklayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve Bağımsız Örneklemler T Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of social media and social media channels going to be more important with the increase the use of internet every passing day. With the interactive visual and written sharing of consumers, social media has supplied the opportunity to interact among consumers. The channels where consumers communicate with their own desires personally, Also, the significant social results, besides reveal new advantages in terms of marketing activities. Protect the brand is important as creating today. Brands see social media as a big opportunity. However, many advantages, it also includes many issues and crises. At this stage, brand management takes an important place where these advantages are located. In this study, it is purpose to examine the consumer perception of brands social media use. In this direction, the quantitative research method was used and quantitative information were collected and analysed by means of a questionnaire. Frequency analysis, descriptive analysis, explanatory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, multiple linear regression analysis, and Independent Samples T Test were applied using SPSS-22 program.