The effects of Azerbaijan state oil company SOCAR and Socar on the Turkish energy sector
Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR ve SOCAR'ın Türkiye enerji sektöründe etkileri
  1. Tez No: 721084
  2. Yazar: İBRAHİM NASİBLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Enerji tüketimi dünyada hızla artmaktadır. Enerji ihtiyacını yüksek oranda dışarıdan karşılamaya çalışan Türkiye, jeopolitik konumu itibariyle petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının taşınmasında transit bir ülke olması açısından son derece önemli bir konumdadır. Bir yandan enerji güvenliğini sağlamaya çalışırken diğer bir yandan uluslararası arenada bir enerji geçiş koridoru olarak enerji merkezi olmayı hedefleyen Türkiye, bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmada zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olup, ekonomi alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi olan Azerbaycan'a ait petrol şirketi SOCAR'ın Türkiye'nin enerji sektörüne yapmış olduğu yatırımlar ve bu yatırımların Azerbaycan-Türkiye ekonomik ilişkilerine pozitif etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is increasing rapidly in the world. Turkey, which tries to meet its energy needs from outside at a high rate, is in an extremely important position in terms of being a transit country in the transportation of energy resources such as oil and natural gas due to its geopolitical position. While trying to ensure energy security on the one hand, Turkey, which aims to become an energy center as an energy transit corridor in the international arena, continues its activities in this field. In this study, the investments made by SOCAR, an oil company belonging to Azerbaijan, which has rich oil and natural gas resources and is one of the fastest growing countries in the world in the field of economy, in Turkey's energy sector and the positive effects of these investments on Azerbaijan-Turkey economic relations are evaluated.