Üniversite öğrencilerinin flört şiddeti ve flört şiddetine yönelik tutumlarında benlik saygısı ve kişilik özelliklerinin rolü
The role of self-esteem and personality traits in university student's dating violence and student's attitudes towards dating violence
  1. Tez No: 721085
  2. Yazar: FATMA İREM BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada en az bir kez flört ilişkisi yaşamış ve evli olmayan üniversite öğrencilerinin flört şiddeti ve flört şiddetine yönelik tutumlarının, benlik saygısı ve kişilik özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni flört şiddetine yönelik tutum, bağımsız değişkenleri benlik saygısı ve kişilik özellikleridir. Kişilik özellikleri düzenleyici değişken olarak da ele alınmıştır. Araştırma 406 kadın, 38 erkek toplamda 444 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yöntemi, basit tesadüfi örnekleme yöntemidir. Veri toplama Google Forms üzerinden, online anket yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada dört farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla Demografik Bilgi Formu, flört ilişkisindeki şiddete yönelik tutumlarını ölçmek için 'Flört Şiddeti Tutum Ölçeği', benlik saygısı düzeylerini ölçmek için 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği', kişilik özellikleri ile ilgili bilgi alabilmek için 'Beş Faktör Kişilik Envanteri' kullanılmıştır. Analizde normallik dağılımları betimsel analizlerle yapılmış olup, değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyonu ve düzenleyici model analizleri ile incelenmiştir. Araştırmada, ilk olarak katılımcıların flört şiddetine yönelik tutumları ile benlik saygısı düzeyleri ve kişilik özellikleri arasında ki korelasyon analizine bakılmıştır. Bu doğrultuda, flört şiddetine yönelik tutumlar ile beş faktör kişilik envanteri alt boyutlarından öz denetim, yumuşak başlılık, gelişime açıklık alt boyutları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı korelasyon saptanmıştır. Bununla birlikte araştırmanın bağımlı değişkeni flört şiddetine yönelik tutumlar ile bağımsız değişkenler benlik saygısı, beş faktör kişilik envanteri dışa dönüklük ve duygusal dengelilik alt boyutları arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmada ikinci olarak, flört şiddetine yönelik tutumlar ve benlik saygısı değişkenleri arasında kişilik özellikleri alt boyutlarının düzenleyici rolü olup olmadığı moderasyon analizi ile incelenmiştir. Bu doğrultuda, flört şiddetine yönelik tutum ve benlik saygısı değişkenleri arasında dışa dönüklük, öz denetim, yumuşak başlılık alt boyutlarının düzenleyici rolü bulunamazken gelişime açıklık ve duygusal dengelilik alt boyutlarının ise negatif yönde anlamlı olarak düzenleyici rolleri saptanmıştır. Araştırma sonucunda çoğu kadın olan katılımcıların flört şiddetini yüksek oranda desteklemedikleri fakat flört şiddeti tutumları ile benlik saygısı düzeyleri arasında bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bu sonuç verileri demografik değişkenler ile ilişkilendirilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arası ilişkiye, kişilik özellikleri alt boyutlarının düzenleyici rolü dahil edilerek, gelişime açıklık ve duygusal dengelilik alt boyutlarının negatif yönde anlamlı olarak düzenleyici rolleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Veriler, bulgular aşamasında açıklanmış olup, incelenen bulgular literatür desteği ile tartışma bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the correlation between self-respect and personal features and the attitude of unıversity students who have experienced a flirt relationshp at least once and who aren't married towards flirt violence. The dependent veriable of the research is the attitude towards flirt violence whereas the independent veriable is self-respect and personal features. Personal features have also been tackled as regulatory variable. The research has been conducted by the attendance of 444 voluenteers, 406 of whom being women and 38 of whom being men. The method of the research is simple random sampling method. Data is gathered by online survey method on Google forms. There have been made use of four different data-collecting tools. There have been made use of Demographic Data Form so as to gather the personal information of the attendees, Flirt Violence Attitude Scale in order to measure the attitude towards violence in flirt relationships, Rosenberg Self-Respect Scale so as to measure their self-respect levels, Five-Factored Personality Inventory in order to gather data related to personal features. In the analysis, normality distribution has been done by descriptive analysis whereas the relationship between variables have bee examined by 'Pearson Correlation' and regulatory Model Analyzes. The first thing to be examined in the research was the correlation between the attitudes of the attendees towards flirt violence and self-respect levels and personal features. In this direction, there has been detected a low, positive, meaningful correlation between attitudes towards flirt violence and lower dimension of self-control, docility and openness. In addition to this, no relation was found between the dependent variable of the research which is attitude of flirt violence and independent variables that are sub-dimensions of respect, five-factored character inventory, extraversion and emotional stability. In the research, secondly, it's analyzed through moderation analysis whether there is a regulatory role of the sub-dimensions of self-respect between the attitudes of flirt violence and self-respect variables. In this direction, there is no regulatory role of sub dimensions of extraversion, self control and tendermindedness while the regulatory roles of sub-dimensions of being open to improvement and emotional stability are detected in negative way. At the end of the research it's found out that the participants who are mostly women do not highly support the flirt violence however there is no relation between the attitudes of flirt violence and their levels self-respect. These results data is associated with demographical variables. Adding the regulatory role of sub-dimensions of personality characteristics to the relation of dependent and independent variables, it's again detected that there are negative regulatory roles of sub-dimensions of being open to improvement and emotional stability. Data is defined in fact phase and the analyzed facts are criticized with the support of literature in the part of discussion.