Fenomen pazarlamanın bir uzantısı olarak youtubeda kadına yönelik cinsiyetçi söylem
Gender discourse to women on youtube as an extension of phenomenal marketing
- Tez No: 721123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KÜÇÜKSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Her geçen gün kullanıcı sayısı artan ve gündelik yaşam pratikleri arasında yer alan sosyal medya ortamlarında yapılan paylaşımların ve etkileşimlerin sayısının giderek arttığı görülmektedir. Bireyler sosyal medya ortamlarında düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşırken, aynı zamanda iletişim içinde olduğu diğer kullanıcılar ve grupların paylaşımlarından da etkilenmektedir. Bu etkileşimden faydalanmak isteyen kurum ve markalar ise, sosyal medya kullanıcıları tarafından bilginin kaynağı olarak görülen, tutum ve davranışlarından etkilenilen fenomenler aracılığıyla fenomen pazarlama yöntemini kullanmaktadır. Süren marka elçilikleri, ürün değerlendirmesi vb. gibi çeşitli stratejiler kullanarak fenomenlerin etkileme gücünden yararlanmaya çalışan markaların, fenomenlerle yaptıkları bu iş birliğine yönelik içeriklerde toplumsal cinsiyet kalıplarının yer aldığı görülmektedir. Bu bağlamda sosyal medyada yer alan fenomelerin toplumda var olan ve sürdürülen kadına yönelik cinsiyetçi söylem üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı sosyal medya ortamlarında yer alan fenomenlerin, fenomen pazarlaması çerçevesinde markalarla yaptıkları iş birliklerine yönelik paylaşımlarda kadına yönelik cinsiyetçi söylemin nasıl yer aldığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla betimleyici araştırma tasarımının temel alındığı çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ve eleştirel söylem analizi teknikleri veri toplama aracı olarak kullanılmış ve araştırma YouTube platformu ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak Elvin Levinler, Gökçe Yıldırım ve Hanife Akın Cankal örneklem olarak belirlenmiştir. Fenomenlerin YouTube hesaplarında 2020-2021 tarihleri arasında yaptıkları paylaşımların analizleri sonucunda, kadına yönelik iyi anne ve eş, cinsel obje ve ideal kadın söylemlerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda sosyal medya ortamlarında fenomenler aracılığıyla cinsiyetçi rol kalıplarının sürdürüldüğü söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is well known that the increasing user's numbers of social media day by day and their interactions with each other are stabilized in our life. Individuals can share their experiences and sights and thoughts easily on social media. Thus their posts can influence the other members who are in the same group. The trade organizations whose purpose is to utilize the interactions on social media are using the most popular trades and strategies with social media influencers. The companies think that the source of ideas comes up from social media users. Therefore companies contact with the influencers. They are intended to use this source from some strategies such as constantly increasing franchising of brands and assessments of products. Sexual discrimination could be observed in the content of collaborations between influencers and trade organizations. In this regard, the impact of sexual discrimination against being women is affected by social media influencers. The purpose of this thesis is the unveil the bad impact of sexual discrimination against women on the agreement between social media influencers and the companies and their trading strategy. For this purpose, this study is based on the projection of descriptive research. Content analysis method and critical discourse analysis method have been applied in regards to the qualitative research process. And this study was restricted to the YouTube platform. In addition, the channel owners on the YouTube platform, Elvin Levinler, Gökçe Yıldırım ve Hanife Akın Cankal's posts are used to the purposive sampling method has been used in this study. In consequence of the content analysis on sharings of those YouTube influencers between 2002 to 2021, being a good mom, being a wife, sexual object, and dreamed woman ideas have been observed against women. Therefore it could be said that sexual discrimination is constantly ongoing on social media with influencers.