Recep Seyhan'ın öyküleri üzerine bir inceleme
A survey on Recep Seyhan's stories
- Tez No: 1008504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Recep Seyhan, öykü, roman, gezi yazısı gibi alanlarda eserler kaleme almıştır. Öykücü kimliğiyle öne çıkan yazar, yaşadığı çevre ile Rasim Özdenören başta olmak üzere birçok yazarı örnek almıştır. Köy ortamında büyümesinin etkisiyle öykülerinde ekoeleştirel bir tutum sergiler. Öykülerinde, çevreci eleştiri, yabancılaşma/yalnızlık, özlem/ayrılık, yaşam-ölüm gibi temaları işler. Ekoeleştiri/çevreci eleştiri ile yabancılaşma/yalnızlık en çok ele aldığı temalardır. Bu doğrultuda, öykülerindeki insanlar, doğasever ve çevreye/kendine yabancılaşma özellikleriyle belirirler. Şehirli insanların mutsuzluğu ve köylülerin doğayla iç içe hâlleri vurgulanır. Öykülerin kişi kadrosunda hayvanların da yer alması, çevreci anlayışı aktarmaya aracı olarak görülür. Mekân için de yine şehre olumsuz, köye/kasabaya olumlu bir tutum sergilenir. Şehrin yüksek katlı binaları, doğanın tahrip edilmesi eleştirilir. Köy, doğal yapısının korunması ve canlılara sunduğu nimetler ile değeri bilinmesi gereken bir ortam olarak belirir. Dolayısıyla, şehir yaşamıyla köy hayatının farklılığı vurgulanır. Öykülerde olaylar, genel olarak geçmiş zaman ile bugün yaşanır. Güncel olaylara, teknolojik gelişmelere yer verilir. Ekran bağımlısı toplum eleştirilir. Bunun dışında, gündüz ve gece vakti, olumlu ve olumsuz olayların yaşanmasıyla bağlantılı olarak verilir. Nitekim gündüz olumlu olayları, gece olumsuz hususları simgeler. Seyhan'ın hayal gücünün zenginliği, özgün öyküler kaleme almasını sağlamıştır. Öykülerinde içerik kadar biçime de önem vermiştir. Yalın ve akıcı anlatımıyla beraber birçok anlatım tekniğini eserlerinde uygulamıştır. Anlatıcı ve bakış açısı, anlatıma ve kahramanlara uygun düşecek şekilde seçilmiştir. Bazı öykülerde birden fazla anlatıcı ve bakış açısı ile anlatıma çeşitlilik ve zenginlik katılır. Seyhan'ın öykülerinde, tema/konu, kişiler, zaman, mekân, dil ve üslup, anlatım teknikleri ile anlatıcı ve bakış açısı titizlikle seçilmiş parçalardır. Bunlar öykülerde bir bütün oluşturacak şekilde verilir.
Özet (Çeviri)
Recep Seyhan has written works in various genres including short stories, novels, and travel writing. Known primarily as a short story writer, he has drawn inspiration from his environment and from many writers, most notably Rasim Özdenören. His stories exhibit an ecocritical approach within the village atmosphere. They explore themes such as environmental criticism, alienation/loneliness, longing/separation, and life-death. Ecocriticism/environmental criticism and alienation/loneliness are the most frequently addressed themes. In this context, the characters in his stories are characterized by their love of nature and their sense of self-alienation. The unhappiness of city dwellers and the close relationship of villagers with nature are emphasized. The inclusion of animals in the cast of characters is seen as a means of conveying the environmentalist perspective. Similarly, a negative attitude towards the city and a positive attitude towards the village/town are displayed. The high-rise buildings of the city and the destruction of its natural environment are criticized. The village is presented as an environment where the preservation of its natural structure and the blessings it offers to living beings are valued. Therefore, the difference between city life and village life is highlighted. The events in the stories generally take place in the past and present. Current events and technological developments are included. The inclusion of screens is socially criticized. Furthermore, day and night are presented in relation to positive and negative events. Indeed, day symbolizes positive events, while night symbolizes negative situations. Seyhan's rich imagination has resulted in original stories. He gives importance to form as well as content in his stories. He employs many narrative techniques in his works, along with simple and fluent narration. The narrator and point of view are chosen to suit the narrative and the characters. In some stories, he adds variety and richness to the narrative with more than one narrator and point of view. In Seyhan's stories, the theme/subject, characters, time, place, language and style, narrative technologies, and the narrator and point of view are carefully selected elements. These are presented in a way that forms a whole in the stories.