Kolajenin fonksiyonel özellikleri ve kullanımı üzerine tüketici algısının değerlendirilmesi
Functional properties of collagen and on use evaluation of consumer perception
- Tez No: 721161
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hidrolize kolajen, kolajenden elde edilen önemli fonksiyonel gıda bileşenlerinden birisidir. Kolajen proteini hayvanın kemik ve derilerinden elde edilir. Hidrolize kolajen, kolajenin enzimatik veya asidik hidroliz yolu ile parçalanması sonucu meydana gelen suda çözünür düşük molekül ağırlıklı bir proteindir. Bu çalışmada, Türkiye'de ikamet eden farklı demografik özelliklere sahip 18 yaş ve üzeri 557 sosyal medya kullanıcısına anket uygulanmıştır. Bu anket ile tüketicilerin kolajenin fonksiyonel özellikleri ve kullanımı üzerine bilgi ve tutumları incelenmiştir. Araştırmada hidrolize kolajen hakkında bilgi sahibi olanların oranı %38.1 olarak bulunmuştur. Çalışmada hidrolize kolajen kullanmayan kişi sayısının (%80.3) yüksek olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda tüketiciler hidrolize kolajen temin ederken en çok dikkate aldıkları faktör %14 ile güvenilir olmasıdır. Tüketicilerin hidrolize kolajen kullanım sıklığı %72.4'lük oran ile 403 kişi kullanmıyorum seçeneğini seçerken %14'lük oran ile 76 kişi günde bir defa kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrolyzed collagen is one of the important functional food ingredients obtained from collagen. Collagen protein is obtained from the bones and skins of the animal. However, hydrolyzed collagen is a water-soluble low molecular weight structure that is formed as a result of the breakdown of collagen protein by enzymatic or acidic hydrolysis of collagen, which is called hydrolyzed collagen protein. In this study, a questionnaire was applied to 557 social media users aged 18 and over with different demographic characteristics residing in Turkey. With this survey, consumers' knowledge and attitudes on the functional properties and use of collagen were examined. In the study, the rate of those who had knowledge about hydrolyzed collagen was found to be 38.1%. In the study, it was revealed that the number of people (80.3%) who did not use hydrolyzed collagen was high. At the same time, the most important factor that consumers consider when supplying hydrolyzed collagen is that it is reliable with 14%. It was determined that the frequency of use of hydrolyzed collagen by the consumers was 72.4%, while 403 people chose the option I do not use it, and 76 people used it once a day with a rate of 14%.