Sosyal medyada görünür olma bağlamında benlik sunumu: Instagram'da mekân tercihleri üzerine bir araştırma
Self presentation in the context of being visible in social media: A study on space preferences on instagram
  1. Tez No: 721193
  2. Yazar: KÜBRA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İletişim teknolojisindeki gelişmeler insanlar arasındaki iletişimin teknoloji aracılığıyla olmasına vesile olmaktadır. Günlük yaşam akışının büyük bir kısmı son zamanların popüler sosyal ağı olan Instagram da hayat bulmaktadır. Bu durumda insanların yaşam alanı olan gerçek dünya içinde değil de Instagram da kurmuş oldukları sanal dünyada varlık göstermeyi önemli hale getirmiştir. Bu perspektifte çalışmanın amacı; sosyal medyada görünür olma bağlamında tercih edilen mekânların benlik ve kimlik sunumu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Belirlenen bu amaç doğrultusunda; Instagram kullanan ve üniversite öğrencisi olan kullanıcılar ile gerekleştirilen odak grup görüşmesi yöntemi kullanılmıştır. Instagram kullanıcısı olan üniversite öğrencileriyle yapılan odak grup görüşmesi 5'er kişiden oluşan 3 grup ile yapılmıştır. Araştırma yöntemi olarak yapılan odak grup görüşmesindeki katılımcıların 13'ü kadın, 2'si erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Sosyal medyada görünür olma bağlamında Instagram kullanıcıların tercih ettikleri mekânlarda kendi kimlik ve benlik sunumlarında karşılaşılan farklılaşmaların ele alındığı bu çalışmada 3 gruba toplamda 10 soru yöneltilmiştir. Çalışmanın sonucunda ilgi çekici gözlem ve önemli değerlendirmelere ulaşılmıştır. Instagram kullanıcılarının bu mecrayı daha çok eğlence, bilgi ve iletişim kaynaklı olarak kullanmayı tercih ettikleri ifade edilebilir. Kullanım süresinin fark etmeksizin Instagram'dan etkilenerek kendi mekân tercihlerini de burada gördükleri mekânlardan yana kullandıklarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte, Instagram gösteri alanı haline gelerek kullanıcılara yeni bir kimlik ve benlik sunumu yapma imkânını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in communication technology are conducive to communication between people through technology. A large part of the daily life flow comes to life in the popular social network of recent times, Instagram. In this case, it has become important not to exist in the real world, which is the living space of people, but in the virtual world they have established on Instagram. In this perspective, the aim of the study is; The aim of this study is to investigate the effect of preferred places on the presentation of self and identity in the context of being visible in social media. In line with this determined purpose; The focus group interview method with users who use Instagram and are university students was used. The focus group interview with university students who are Instagram users was conducted with 3 groups of 5 people. As a research method, the focus group interview consisted of 13 female and 2 male participants. A total of 10 questions were asked to 3 groups in this study, which deals with the differentiations encountered in the presentations of their own identity and self in the places preferred by Instagram users in the context of being visible in social media. As a result of the study, interesting observations and important evaluations were reached. It can be stated that Instagram users prefer to use this medium mostly for entertainment, information and communication. Regardless of the duration of use, it has been reached that they are influenced by Instagram and use their own place preferences in favor of the places they see here. In addition, Instagram becomes a showroom and offers users the opportunity to present a new identity and self.