The effect of certification on green bond returns
Sertifikasyonun yeşil tahvil getirileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 721216
  2. Yazar: GÜLŞAH BÜBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez aynı şirketler tarafından piyasaya sürülen yeşil ve geleneksel tahvillerin ikincil piyasa günlük toplam getirilerini karşılaştırmaktadır. Sonuçlar yatırımcıların yeşil tahvillere talep gösterdiğini ve talebin günlük tahvil getirilerine yansıdığını göstermektedir. Beklenenin aksine CBI sertifikası yeşil tahvillerin getirileri üzerinde anlamlı bir etki yaratmamaktadır. Bu çalışmada ayrıca şirketlerin halka açık ESG puanlarına sahip olmasının yeşil ve geleneksel tahviller üzerindeki etkisi incelenmiştir. ESG puanları hem geleneksel hem de yeşil tahvil getirilerini arttırırken, yeşil tahvillerin getirilerine ayrıca bir etki yaratmıyor. ESG varlığının etkisine ek olarak, ESG puanlarının ve çevre puanlarının yüksekliğinin yeşil ve geleneksel tahvil getirilerine olan etkisi araştırıldı. Analiz sonuçlarına göre bu puanların yeşil tahvil getirileri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edildi. Pandeminin başlamasıyla birlikte yeşil tahvil getirileri artarken, yüksek çevre puanına sahip şirketlerin geleneksel ve yeşil tahvilleri daha çok getiri sağladı.
Özet (Çeviri)
This thesis compares the daily secondary market total returns of green and brown bonds issued by the same issuers. Evidence suggests that investors have an incentive to invest in green bonds and this demand is reflected in green bond returns. When the return comparison is done based on whether the green bond is certified by the Climate Bonds Initiative (CBI), contrary to expectations, it is not possible to show any significant effect of this certification on the yield differential. The study also compares green and brown bond returns based on whether the bond's issuer has an ESG rating. Results indicate that the presence of an issuer ESG rating increases both green and brown bond returns. However, ESG presence does not make any additional contribution to the greenium. Lastly, by breaking down ESG presence into ESG Scores and Environmental Pillar Scores, a within-sample comparison of green and brown bond returns is performed on a before- and after-pandemic basis. Findings show that following the start of the pandemic, green bond returns have increased, implying a stronger demand for green bonds. Also, higher ESG Scores and Environmental Pillar Scores significantly increased returns of green and brown bonds after the pandemic.