Kamu özel işbirliği kapsamında üst hakkı
- Tez No: 721221
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dünyada sağlık, eğitim, turizm yatırımlarının artması ve büyük çaplı altyapı projelerinin özel hukuk kişileri tarafından yapılması, bir özel hukuk kurumu olan üst hakkına kamu malı olan taşınmazlar üzerinde de başvurulmasına sebep olmuştur. Üst hakkının kamuya ait taşınmazlar üzerinde kurulacak olması sebebiyle bu konu hem özel hukuk hem de kamu hukukuna ilişkin kaynaklarda yer almıştır. Bu çalışmada Kamu Özel İşbirliği modeli kapsamında üst hakkı incelenmiş ve bu amaç çerçevesinde konu üç ana başlık altında ele alınmıştır. İlk ana başlık altında Kamu Özel İş birliğinin tanımı, konuyla ilgili doktrindeki terim sorunu, bu modelin özellikleri, dünyada faklı ülkelerde bu sistemin uygulamasının nasıl olduğu ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. İkinci ana başlık altında Kamu Özel İşbirliğinde özel hukuk kişisi ile idare arasında akdedilen uygulama sözleşmesi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken sözleşmenin hukuki niteliğine, tanımına, taraflarına, sözleşmesinin içeriğinde bulunan hukuki unsurlara yer verilmiş ve bu hukuki unsurlar tek tek incelenmiştir. Üçüncü bölüm de ise, Kamu Özel İşbirliği kapsamında Üst Hakkı Sözleşmesi incelenmiş, bu incele yapılırkende sözleşmenin taraflarına, konusuna, sözleşme süresinin başlama ve bitiş tarihine, sözleşmenin bedeline, sözleşmenin içeriğine, sözleşmenin devrine, üst hakkının kredi teminatı olarak kullanılmasının şartlarına, üst hakkının sona ermesine, sona ermenin sonuçlarına ve son olarak da üst hakkından kaynaklı doğan uyuşmazlıklarda hangi mahkemelerin görevli ve yetkili olacağına ilişkin bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent increase in healthcare, education, tourism investments globally and execution of large-scale infrastructural projects by private entities have resulted in the fact that the right of construction, as a component of private law, is also resorted for immovable public properties. Since the right of construction should be established on public immovable properties, this matter has been included in the resources regarding both private law and public law. This study addresses the right of construction within the scope of the Public-Private Cooperation mode, discussing the subject under three main pillars accordingly. The first main pillar delivers some insight into Public-Private Cooperation, the problem experienced with the 'term' in the relevant doctrine, the characteristics of this model and how this system is practised in various countries around the world. The second main pillar examines the implementation contract concluded between the private entity and the administration as part of the Public-Private Cooperation. In conducting this examination, the legal nature, the definition, the parties of the contract as well as the legal elements that have been included in the content of the contract are taken into account, and these legal elements are scrutinized one by one. While, on the other hand, the third part examines the Agreement for the Right of Construction within the scope of Public-Private Cooperation, as part of which the parties, the subject of the contract, the start and end date of the contract period, the price of the contract, the content of the contract, the assignment of the contract, the conditions for exercising the right of construction as a loan collateral guarantee, the termination of the right of construction, the consequences of the termination and lastly the courts to deal with any disputes arising from the right of construction, as the competent judicial authority.