Otizmli bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physical fitness level of individuals with autism
- Tez No: 721340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı otizmli bireyler ve normal gelişim gösteren bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması yapılarak Otizmli bireylerin Fiziksel uygunluk açısından ihtiyaçlarını belirlemektir. Ayrıca hem otizmli hem normal gelişim gösteren bireylerin erken ve orta ergenlik dönemlerinde fiziksel uygunluk farklarını belirlemektir. Araştırma tarama modellerinden kesitsel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmaya Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfında en az bir yıldır spor eğitimi alan 10-17 yaş arası 36 otizmli çocuk ve Konya ilinde spor yapmayan 10-17 yaş arası 37 normal gelişim gösteren toplamda 73 birey katılmıştır. Araştırmada NGG ile OSB'li bireyler fiziksel uygunluk açısından karşılaştırılmış olup her iki grubunda erken ergenlik ve orta ergenlik dönemi farkları karşılaştırılmıştır. Çalışmada otizmli ve normal gelişim gösteren bireylerin fiziksel uygunluk değerlerinin belirlenmesi için New York Devlet Üniversitesi tarafından geliştirilen Brockport Fiziksel Uygunluk Testini kullanılmıştır. Her iki gruba da vücut kitle indeksi, skinfold (triceps+calf) yağ ölçümü, kas kuvveti için dominant el kavrama kuvveti, bir mil koş/yürü testi, esneklik yetileri için otur-eriş, gövde kaldırma, omuz germe testleri uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde SPSS 21 paket program kullanılmıştır. Grup özelliklerini belirlemek için tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t testi kullanılmıştır. Diğer ölçüm ise Non-Parametrik Mann Witney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the present study is to compare the physical fitness levels of individuals with autism and the individuals displaying a normal development in order to determine the needs of individuals with autism in terms of physical fitness. In addition, the present study also aims to determine the differences between the individuals with autism and the individuals displaying a normal development in terms of physical fitness during their early and middle adolescence periods. The study conducted using the cross-sectional screening method. A total number of 73 individuals, comprising 36 children with autism between 10 and 17 years of age who had taken sports education for at least one year in Selçuklu Foundation for Individuals with Autism and 37 children with normal development who were between 10 and 17 years of age, lived in the province of Konya and were not engaged in any physical exercise, participated in the study. In the study, the individuals with normal development and the individuals with autism were compared in terms of their physical fitness, and the differences in the early adolescence and middle adolescence periods of both group were particularly compared. The Brockport Physical Fitness Test developed by the New York State University was used in order to determine the physical fitness values of the individuals with autism and individuals with normal development in the present study. The body mass index, skinfold (triceps + calves) fat measurement, grip strength test for the dominant hand for determining the muscle strength, one-mile run/walk test, the sit and reach test for flexibility competences, and shoulders stretching test were applied to both groups. The SPSS 21 package program was used in all statistical analyses. Descriptive statistics was employed in order to determine the characteristics of the groups. In independent groups, the t test for the difference between the arithmetic means was used. As another measurement, Non-Parametric Mann Whitney U test was used.