Uzaktan eğitim yoluyla imam hatip ortaokulu öğrencilerine uygulanan eğitsel oyun aktivitelerinin özgüven ile beden eğitimi ve spor ders tutumuna etkisi
The effect of educational game activities applied to imam hatip secondary school students through distance education on confidence and attempt to physical education and sports lesson
  1. Tez No: 721386
  2. Yazar: ERCAN NURİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada uzaktan eğitim yoluyla verilecek 8 haftalık eğitsel oyunlar programının imam hatip ortaokulu öğrencilerinde özgüven ile beden eğitimi ve spor ders tutumu üzerinde etkisi olup olmadığının bulunması amaçlanmıştır. 8 hafta boyunca uygulanan uzaktan eğitsel oyunlar, Eğitsel Oyunlar Akademisi tarafından tasarlanmış olup 8 haftalık program haline getirilip Zoom uygulaması üzerinden öğrencilere oynatılmıştır. Bu çalışmada:“Ön Test-Son Test – Kontrol Gruplu Deneysel Desen”kullanılmıştır. Araştırmaya Banaz İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören 20 erkek, 20 kız öğrenci katılmıştır. Çalışmada gruplar rastgele olarak deney grubu (n:20) ve kontrol grubu (n:20) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Deney ve kontrol grubuna çalışma öncesi ön test ve çalışma sonrası son test olarak Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen ''Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği'' ile Akın (2007) tarafından geliştirilen ''Özgüven Ölçeği'' uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 26.0 IBM Paket programı kullanılmıştır. Çalışmadaki analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Nicel verilerin analizi için tekrarlı ölçümler ANOVA testi yapılmıştır. Bağımlı değişkene ait puanların ve fark puanlarının normal dağılım gösterip göstermediğini analiz etmek üzere basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiş ve bu ölçümlerin ± 1.5 aralığında olduğu görülmüştür. Bu değerlere göre normallik varsayımının karşılandığını, verilerin normal dağılım gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to find out whether the 8-week educational games program to be given through online education has an effect on the self-confidence and attitude of physical education and sports lessons in imam hatip secondary school students. The online educational games, which were implemented for 8 weeks, were designed by the Educational Games Academy, turned into an 8-week program and played to the students via the Zoom application. In this study:“Pre-Test-Post-Test - Experimental Design with Control Group”was used. 5,6,7,8 graders at Banaz Imam Hatip Secondary School were included in the research. 20 male and 20 female students participated in the classes. In the study, in which 10 students from each grade level participated, the groups were randomly divided into two as the experimental group (n: 20) and the control group (n: 20). The experimental and control groups were selected to have 5 students from each grade level. The“Physical Education Attitude Scale”developed by Güllü and Güçlü (2009) and the“Self-Confidence Scale”developed by Akın (2007) were applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test before the study. SPSS 26.0 IBM Package program was used for data analysis. For the analyzes in this study, the level of significance was accepted as 0.05. For the analysis of quantitative data, repeated measures ANOVA test was performed. In order to analyze whether the scores of the dependent variable and the difference scores showed a normal distribution, the kurtosis and skewness values were examined and these measurements were found to be in the range of ± 1.5. According to these values, we can say that the normality assumption is met and the data show a normal distribution.