Whey Protein İzolatı-Düşük Metoksilli Pektin kompleksleri kullanılarak stabilize edilmiş su içinde yağ (S/Y) emülsiyonlarının hazırlanması ve karakterizasyonu: Biyopolimer oranı ve ısıl işlemin komplekslerin oluşumu üzerine etkisi
  1. Tez No: 721385
  2. Yazar: SEVDE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAMİL KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda (2:0, 2:1, 1:1, 1:2) oluşturulmuş, ısıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış WPI-DMP kompleksleriyle stabilize edilmiş su içinde yağ emülsiyonları hazırlanmıştır. Emülsiyonlar Ultra-Turrax kullanılarak önceden karıştırılmış ve WPI-DMP komplekslerinin yağ-su arayüzünde dağıtılması için sonikasyon işlemi uygulanmıştır. Isıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış haldeki WPI-DMP komplekslerinin Z-average çapı, ζ-potansiyel, viskozite gibi fiziko-kimyasal özellikleri ölçümlerle belirlenmiştir. Kompleksler tarafından stabilize edilen emülsiyonların; morfolojileri, ortalama damlacık boyutu, viskozitesi ve analitik santrifüj kullanılarak stabilitesi karakterize edilmiştir. Aynı zamanda komplekslerin adsorpsiyon becerileri QCM-D deneyleri ile test edilmiş, simülasyonları yapılmış ve komplekslerin hidrofobik olarak modifiye edilmiş altın plakalara, proteine kıyasla sadece düşük pH'larda daha iyi tutunduğu gözlenmiştir. İlginç bir şekilde, emülsiyonlar pH nötre yakın ayarlandıkları zamanlarda, pH'ya duyarlı bir davranış göstermiştir. Biopolimer oranları emülsiyon stabilitesini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we prepared O/W emulsions stabilized by unheated and pre-heated WPI-LMP complexes at different ratios (2:0, 2:1, 1:1, 1:2). Emulsions were prepared by pre-mixing using Ultra-Turrax, followed by sonication to distribute the WPI-LMP complexes in the oil-water interface. The physico-chemical properties of unheated and pre-heated WPI-LMP complexes were characterized, i.e their Z-average diameter, ζ-potential, viscosity were measured. The emulsions stabilized by the complexes were characterized for their morphology, average droplet size, viscosity, as well as stability using analytical centrifuge. We also simulated the adsorption of the complexes using QCM-D experiments that showed that the complexes were well-adsorbed onto hydrophobically modified gold surfaces compared to the protein only at low pH. Interestingly, the emulsions showed a pH-responsive behaviour when adjusted to a pH close to neutral. Biopolymer ratio affected the stability of emulsions.