Türkiye'de özel eğitim kurumlarının nicelik olarak incelenmesi
A quantitative examination of private educational institutions in Turkey
  1. Tez No: 721393
  2. Yazar: DERYA EVYAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Eğitim, bireylere özgü özelliklere göre planlanmalıdır. Devamlılık gerektiren bir dönem olan eğitim, bireylerin hal ve hareketlerinde gözle görülür gelişmeler sağlamasına yönelik yapılan çalışmayı tanımlayan süreçtir. Sosyal devlet ilkesiyle aynı paralellikte hareket eden devlet okullarında verilen eğitimin yetersiz olması ve gelişen teknoloji seviyesine ulaşılamaması gibi durumların ortaya çıkması sonucunda veliler çocuklarını özel eğitim kurumlarına gönderme kararı almıştır. Türkiye'deki özel eğitim kurumlarının nicelik olarak incelenmesiyle ilgili araştırmam üç bölümden oluşmaktadır. Yapılan araştırmanın ilk bölümünde Türk eğitim tarihiyle özel eğitimin tanımlaması, amacı, önemi ve temel ilkelerinde söz edilmiştir. Bununla beraber özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin sınıflandırılması ve özel eğitimde engelli bireylerin nüfusu konusu incelenmiştir. İkinci bölümde ise özel eğitim kurumlarının tarihçesiyle, fiziksel koşulları ve özel eğitim öğretmenleri ile özel eğitim öğretmeni yetiştirme politikaları araştırılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise özel eğitim kurumlarının etkinliğinin belirlenmesine yönelik araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında özel eğitim kurumlarının sayısının geçmişten günümüze arttığı görülmektedir. Özel eğitim kurumlarının sayısının artmasıyla özel eğitim kurumlarında çalışan eğitimci ve personel sayısının arttığı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Education should be planned according to individual characteristics. Education, which is a period that requires continuity, is the process that defines the work done to provide visible improvements in the states and movementsof individuals. Parents decided to send their children to private education institutions as a result of the inadequacy of the education given in public schools, which act in parallel with the social state principle, and the inability to reach the level ofdeveloping technology. My research on the quantitative analysis of private education institutions in Turkey consists of three parts. In the first part of the research, Turkish education history and the definition, purpose, importance and basic principles ofspecial education are mentioned. In addition, the classification of individuals in need of special education and the population of individuals with disabilities in special education have been examined. In the second part, the history of special education institutions,their physical conditions, special education teachers and special education teacher training policies were investigated. In the third and last part, a research was conducted to determine the effectiveness of private education institutions. In the light ofthe data obtained, it is seen that the number of private education institutions has increased from past to present. It is observed that the number of educators and personnel working in private education institutions increases with the increase in the numberof private education institutions.